Şehirler Arası Otobüs Bilet Fiyatları Yeniden Belirlendi! İşte Uygulanacak Yeni Tavan Ücret Tarifesi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından şehirler arası otobüslerde uygulanacak bilet fiyatlarına koronavirüs düzenlemesi yapıldı. Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğe göre otobüs firmalarının vatandaşlara uygulayacağı bilet fiyatlarının tavan ücretleri belirlendi.

EKONOMİ 14.05.2020 - 09:14 14.05.2020 - 09:14

Türkiye'de koronavirüs önlemleri kapsamında şehirler arası yolcu taşımacılığı yapan otobüs firmalarına bazı kısıtlamalar getirilmişti. Bu kısıtlamalar neticesinde firmaların maliyetleri yükselmiş ve fiyat belirsizliği yaşanmaya başlanmıştı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bu duruma müdahale ederek firmaların vatandaşlara uygulayacağı fiyat tarifesinde düzenleme yaptı.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan tebliğe göre şehirler arası yolcu taşımacılığı yapan otobüs firmalarının yeni ücret tarifelerini belirleyecek tavan fiyatlar açıklandı. Otobüslerde yolcu kapasitesinin yüzde 50 oranında düşürülmesi sonucu artan maliyetler göz önüne alınarak yapılan değişiklik bugün resmen uygulamaya girdi.

OTOBÜS BİLETLERİ TAVAN ÜCRET TARİFESİ 31 TEMMUZ'A KADAR GEÇERLİ OLACAK

Yayımlanan tebliğe göre yeni düzenlemede kilometre esasına göre tavan fiyatlar belirlendi. Bu fiyatlar 31 Temmuz 2020 tarihine kadar geçerli olacak. Firmalar bu fiyatların üzerinde bir tarife uygulayamayacaklar. Tarife ihlali yapan firmalar hakkında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yasal işlem yapılacak.

OTOBÜS BİLETLERİNDE YENİ TARİFE BELLİ OLDU

Yeni tavan ücret tarifesine göre 100 kilometre mesafede otobüs firmaları 100 TL tavan ücret uygulayabilecekler. Kilometre arttıkça ücretler de kademeli olarak artacak. Yayınlanan tabloya göre 200 kilometrede 130 TL, 300 kilometrede 150 TL, 500 kilometrede 165 TL, 800 kilometrede 200 TL ve 2001 kilometre ve üzerinde 500 TL bilet fiyatı tavan ücreti esas alınacak.

Öte yandan Çanakkale Boğazı geçişli hatlarda enen tavan ücretlere geçiş ücreti de eklenebilecek.

isbilgisi.com