Koronavirüs salgını pek çok sektörün kepenk kapatmasına neden oldu. Salgın döneminde sosyal izolasyonun ve hijyenin önemine defalarca vurgu yapılmasına rağmen inşaat sektöründe çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Üretim sektöründe yapılan çalışmalarda kontrollü bir şekilde devam ederken, inşaat sektörünün de hizmete devam etmesi zaman zaman tartışmalara neden oluyor. Yetkililer ve sektör çalışanları tarafından yapılan açıklamalarda kurallara uyulduğu ve kontrollü bir çalışma gerçekleştirildiğinin altı çiziliyor.

Eldiven ve Maske Önlemi Alındı

İnşaat sektöründe yer alan pek çok büyük firma çalışmalara kontrolü elden bırakmadan devam ettiklerini açıkladılar. İnşaat sektöründe önemli isimlerden biri olarak bilinen Yapı&Yapı A.Ş Başkan Yardımcısı Neslihan Kın süreç hakkında değerlendirmelerde bulundu. Şimdiye kadar sürecin sağlıklı yürütüldüğünü ve bundan sonraki dönemde de sorun yaşanmaması için alınan tedbirleri açıkladı.

Alınan tedbirler çerçevesinde Neslihan Kın, ‘Hem şantiyelerimizde hem de merkez ofisimizde hijyene ekstra özen gösteriyoruz. Tüm önlemlerimizi artırdık. Şantiyelerde hala çalışmalar devam ediyor. Bu süreçte çalışmak zorunda olanlar için hijyenik önlemlerin takibini de en üst düzeyde tutuyoruz. Her gün iki kez çalışanların ateşlerini kontrol ediyoruz. Yemek üretiminde ve servislerinde hijyenle birlikte sosyal mesafeyi koruyoruz. Yemekhanemiz dengeli beslenmenin gerçekleştirilmesi için her gün 11 çeşit yemek alternatifi sunuyor. Çalışanlarımıza bu süreçte gereken özeni gösteriyoruz’ dedi.

Sektör ara vermeden çalışmalara devam ederken, çalışanların çalışma saatlerinde birtakım önemli değişikliklerin yapıldığı duyuruldu. Daha az çalışma yapılmasına karar verilirken çalışmalar sabah 10:00’da başlarken 16.00’da sonlandırılıyor. Bundan sonraki dönemde de çalışmaların devam etmesi bekleniyor.