Şangay daha fazla COVID-kapalı işletmeyi yeniden açmayı hedefliyor, Pekin savaşıyor

Pekin küçük ama inatçı bir salgınla mücadele ederken, Şanghay, Çin’in finans ve üretim merkezindeki alışveriş merkezleri ve kuaför salonları gibi işletmeleri haftalarca sıkı COVID-19 karantinasının ardından Pazartesi gününden itibaren kademeli olarak yeniden açmaya başlayacak.

Altı haftadan fazla bir süredir kapalı olan Şanghay, Çin’in en büyük ve en kozmopolit şehrinin sakinlerini çileden çıkaran ve bitkin düşüren virüse karşı kampanyasında son bir hamle olmasını umduğu bazı bölgelerde kaldırımları sıkılaştırıyor.

Belediye Başkan Yardımcısı Chen Tong Pazar günü bir basın toplantısında yaptığı açıklamada, alışveriş merkezleri, büyük mağazalar ve süpermarketlerin mağaza içi operasyonlarına devam etmeye başlayacağını ve müşterilerin “düzenli bir şekilde” alışveriş yapmasına izin vereceğini, kuaför salonlarının ve sebze pazarlarının sınırlı kapasiteyle yeniden açılacağını söyledi.

Bu tür yeniden açılmaların hızı veya kapsamı hakkında hiçbir ayrıntı vermedi ve birçok bölge sakini internette şüpheyle tepki verdi.

IP’si Şanghay’dan olduğu gösterilen Çin’in Twitter benzeri Weibo kullanıcısı, “Kime yalan söylüyorsun? Yerleşkemizden dışarı bile çıkamıyoruz. Açılabilirsiniz, kimse gidemez” dedi.

Şanghay’ın karantina altına alınması sırasında, sakinler temel olarak satın alma ihtiyaçlarıyla sınırlı kaldı ve kurye sıkıntısı nedeniyle çevrimiçi platformlarda normal alışveriş büyük ölçüde askıya alındı.

Ve berberler ve kuaförler sokaklarda veya toplu konutların açık alanlarında saçlarını kestirirken, son zamanlarda yürümek veya yiyecek almak için evlerinden birkaç saatliğine çıkabilen sakinler genellikle normalden daha darmadağınık görünüyordu.

aykırı yaklaşım

Çin’in COVID-19’a yönelik katı “dinamik sıfır” yaklaşımı, hastalığın yayılmasını ortadan kaldırmak amacıyla düzinelerce şehirde yüz milyonlarca insanı değişen derecelerde kısıtlamalar altına soktu. Çoğu ülke devam eden enfeksiyonlara rağmen normal yaşama dönmeye çalışsa da, kaldırımlar dünyanın en büyük ikinci ekonomisine zarar veriyor.

Cuma günü merkez bankası verilerine göre, pandeminin ekonomiyi sarsması ve kredi talebini zayıflatması nedeniyle yeni banka kredileri Nisan ayında yaklaşık dört buçuk yılın en düşük seviyesine ulaştı.

Asya Futbol Konfederasyonu Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Çin’in COVID-19 krizi nedeniyle 2023 Asya Kupası finallerine ev sahipliği yapmaktan çekildiğini söyledi. Bu, Çin’in 2022’nin ikinci yarısında düzenlemeyi planladığı çok sayıda uluslararası spor etkinliğini iptal etmesinin veya ertelemesinin ardından geldi.

Futbol turnuvasıyla ilgili karar, Çin’de sosyal medyada sıfır COVID-19 politikasının gelecek yıla kadar devam edebileceği yönünde spekülasyonlara yol açtı.

Çin, 2019’un sonlarında merkezi Wuhan şehrinde ilk kez keşfedildikten sonra COVID-19’u uzak tutmayı başardı, ancak son derece bulaşıcı omicron varyantını içermek için mücadele etti. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) başkanı geçen hafta Çin’in yaklaşımının “sürdürülebilir” olmadığını söyledi.

Ancak ülkenin, en azından tarihsel olarak sonbaharda gerçekleşen ve Başkan Xi Jinping’in emsalsiz bir üçüncü beş yıllık liderlik dönemini güvence altına almaya hazırlandığı iktidardaki Komünist Parti kongresine kadar yaklaşımına bağlı kalması bekleniyor.

Şanghay’daki vaka sayıları iyileşmeye devam etti ve bildirilen günlük 1.369 semptomatik ve asemptomatik enfeksiyon, bir gün önceki 1.681’den düştü.

Daha da önemlisi, şehir bir gün önce bir tane bulduktan sonra karantinaya alınan alanlar dışında yeni vaka bildirmedi. Karantinaya alınan alanlar dışında sürekli olarak sıfır vakaya ulaşmak, yetkililerin şehri ne zaman yeniden açabileceklerini belirlemede kilit bir faktördür.

Şangay, daha seyrek nüfuslu banliyö bölgelerinde sıfır COVID-19 hedefine ulaştı ve alışveriş yapanların süpermarketlere girmesine izin vermek gibi ilk olarak orada kaldırımları gevşetmeye başladı.

Ancak son iki hafta içinde, özellikle şehir merkezinde olmak üzere birçok alanda kısıtlamaları sıkılaştırmaya devam etti, teslimatları azalttı ve daha fazla eskrim koydu.

Pekin’in çoğunda restoranlar yemek yemeye kapatıldı ve sakinlere evden kalmaları veya çalışmaları istendi. Parklar ve diğer eğlence mekanları kapatıldı, birçok insanı güzel bahar havasının tadını çıkarmak için sokaklara veya konutlarının bahçelerine gönderdi.

Büyük Chaoyang bölgesinde, başkent enfeksiyon zincirlerini kesmeye çalışırken, sakinlere kısa mesajla ve bazı durumlarda kapı çalınarak günlük COVID-19 testlerini yaptırmaları hatırlatıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.