Koronavirüs salgını ile mücadelede pek çok işletme kepenk kapatmış, üretimin yoğun yapıldığı ve kalabalık çalışanların bulunduğu bazı fabrikalar geçici süreyle üretimi durduklarını açıklamışlardı. Salgın sebebiyle son dönemlerde alınan yeni tedbirlerin ardından üretim yapan fabrikalar hakkında yeni iddialar ortaya atıldı.

Bir süredir üretimin yoğun olarak yapıldığı Kocaeli, Bursa, İstanbul, Sakarya ve Tekirdağ’da bulunan yüzlerce fabrikanın, alınan önlemler neticesinde 10 gün süreyle faaliyetlerine ara vereceği iddia edilmişti. İddiaların ortaya atılması pek çok fabrika çalışanını da endişelendirdi. Bazı basın yayın organlarında haberlerin yeniden gündeme gelmiş olması iddiaları güçlendirdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Çıkan Haberleri Yalanladı!

Çıkan iddiaların artması ve pek çok çalışan ve fabrika sahiplerinin bir cevap beklemeleri üzerine Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yanıt verdi. Ortaya çıkan 10 günlük ara iddialarının gerçeği yansıtmadığının altı bir kez daha çizildi.

Yapılan açıklamada ‘Koronavirüs salgını ile mücadele ettiğimiz bu hassas dönemlerde sanayi sektörü ekonominin ve dolayısıyla ülkenin hassas noktasıdır. Üretimin durmaması, ekonomik sıkıntıların yaşanmaması için ülke olarak tüm önlemleri aldık. Özveriyle faaliyetlere devam ediyoruz. Bu tarz asılsız haberler panik ve endişenin artmasına yönelik olarak gerçekleştirilmektedir. Ülke ekonomisini hedef alan bu tür haberler, emekçi kardeşlerimiz ve işveren kesimimiz tarafından derin bir üzüntüyle karşılanmaktadır’ ifadeleri kullanıldı. Bundan sonraki dönemde de üretime hız kesmeden devam edilecek. Fabrikalar gerekli önlemleri alarak üretime ve çalışmaya devam edecekler.