Sanayi ve Teknoloji Bakanı Piyasaları Değerlendirdi: Otomotiv ve Tekstilin Yeniden Üretime Döndüğünü Açıkladı

Salgın döneminde tekstil ve otomotiv sektörü derin yaralar almış ve bu süreçte üretimler neredeyse durma noktasına gelmişti. Yeniden başlayan süreçte üretime dönen sektörlerin eski günlerine dönmeye başladıkları ve toparlandıkları belirtildi.

EKONOMİ 30.05.2020 - 09:00 30.05.2020 - 09:00

Salgın sonrasında normalleşme adımları ile birlikte yeniden eski düzene dönüş yapılması için yavaş ve emin adımlar atılıyor. Salgın döneminde üretim yapamayan ve daralma yaşayan bazı sektörler bulunuyor. Özellikle üretim sektörlerinin bu süreç içerisinde ciddi sorunlar yaşadıkları ifade edilmişti. Bunun üzerine Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank süreci değerlendirecek önemli açıklamalarda bulundu.

Online olarak katıldığı bir toplantı sırasında pek çok sektörde üretimlerin yeniden başladığı ve hız kazandığı ifadelerini kullandı. Mayıs ayının başında gerçekleşen toparlanma adımlarının sonuç vermeye başladığı öğrenildi.

Otomotiv ve Tekstil Eski Günlerine Dönmeye Başladı

Salgın döneminde özellikle otomotiv ve tekstil fabrikalarının kapatıldığı, uzun dönem ara verdikleri ve üretim yapamadıkları belirlenmişti. Bu süreçte pek çok faktörün birleşmesi üzerine sektörlerde daralma gelmiş, pek çok fabrikanın ve işletmenin zor zamanlar yaşadıkları ifade edilmişti. Bunun üzerine iç talep işletmelerin Mayıs ayının başında yeniden açılmasının ardından toparlanma yaşamaya başladığı belirlendi.

Özellikle hayatın dünya genelinde normale dönmeye başlamasının ardından şimdiye kadar ertelenmiş ve askıya alınmış olan pek çok talebin olduğunu hatırlatan Mustafa Varank, özellikle ilerleyen günler için sanayi sektörüne uyarılarda bulundu. Ertelenmiş olan taleplerin karşılanması için hazır olunması gerektiği be bu süreç içerisinde ciddi bir yoğunluğun yaşanabileceğinin de altını çizdi.

isbilgisi.com