Sanayi ve Teknoloji Bakanı Açıkladı: Yılın Son İki Çeyreğinde Ekonomiye Hız Kazandıracağız!

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından bugün Haziran ayı tüketici güven endeksleri açıklandı. Açıklanan rakamların son derece ilgi görmesinin hemen ardından Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yılın son iki çeyreğine işaret ederek ekonomik canlanmanın yaşanacağını açıkladı.

EKONOMİ 22.06.2020 - 13:20 22.06.2020 - 13:20

Bugün Türkiye İstatistik Kurumu tarafından Haziran ayına ait olan Tüketici Güven Endekslerinin açıklanmasının ardından piyasalarda olumlu bir hava esmeye başladı. Mayıs  ayına göre tüketicinin güveninin arttığı tespit edildi. Bunun üzerine Teknoloji ve Sanayi Bakanı Mustafa Varank yapmış olduğu açıklamalarda süreci daha kalıcı hale getirmek ve yeniden pozitif seyrin hakim olması için yapılması planlanan çalışmalardan söz etti.

Yılın Son İki Çeyreğine İşaret Etti!

Mustafa Varank sosyal medya hesabından yapmış olduğu açıklamalarda Türkiye İstatistik Kurumu verilerine de işaret etti. Bu süreçte Nisan ayı tüketici güven endeksini ele aldı. Nisan ayına göre Mayıs ayında yaşanmış olan artış olumlu bir süreç olarak ifade edilmişti. Bunun ardından aynı artışın Haziran ayında daha kuvvetli hale gelerek devam ettiğine dikkat çekti. Bunun ardından  ekonomik gidişata yönelin endişelerin de azaldığı ve hatta umutların arttığına işaret etti.

Mustafa Varan açıklamalarında ‘Haziran’da tüketici güven endeksinin yüzde 4.5 oranında arttığını gördük. Bu ciddi bir oran olarak ifade edilebilir. Bu süreçte hem artış miktarını devam ettirmek hem de pozitif durumu kalıcı hale getirmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Yılın son iki çeyreklik döneminde ekonomik canlanmanın gözle görülür şekilde hareketlenmesi için harekete geçeceğiz’ dedi.

isbilgisi.com