Ana Sayfa EKONOMİ Sanayi Seçim Sonrası Rahatladı

Sanayi Seçim Sonrası Rahatladı

Sanayi de toparlanma sürüyor. Mart ayında ciddi bir toparlanma söz konusu oldu.

3
0
Paylaş

Sanayi seçim sonrasında ciddi bir toparlanma eğilimi içerisinde yeni ekonomi programı kapsamında dengelenme süreci ekonominin her alanında devam ediyor.

Sanayi üretiminin Ocak’ta dengelenmesi v daha sonra artışa geçmesi ayrıca şubat ayında ipotekli konut satışlarının %2 buçuk ile artış yaşaması ekonomide Mart ayında yaşanan olumlu gelişmeler sayesinde sanayide payını almayı başardı. İstanbul Sanayi Odası için hazırlanan imalat PMI son 8 ayın en yüksek seviyesine geldi ve %48 barajına kadar ulaştı. Şubat ayında ise 46.47 Üretim alt endeksi Şubat ayındaki 45,6 seviyesinden 47,8’e yükseldi.

Sanayi üretiminde de oldukça ciddi bir artık söz konusu üretime benzer şekilde istihdam yüzey son 8 ayın en düşük ısıda birikmiş işlerde de Şubat ense 2018 den bu yana en alımlı azalma gerçekleşti. Nihai ürün fiyatlarında da üst üste iki ay artış oldu. Şubat ayına oranla Mart ayında çok daha fazla bir ivmelenme söz konusu oldu.

İstanbul Sanayi Odası verilerine göre de üretimde toparlanma başladı seçim öncesinde piyasalar büyük bir dalgalanma yaşasa da seçim sonrası dolar ciddi anlamda gerileme yaşadı. Ayrıca enflasyondaki düşüş trendi de ekonominin toplanması ve faizlerde gerileme ile birlikte Türkiye’yi çok daha ileriye götürecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here