Salgın Sonrası Fransızlar Rotayı Türkiye'ye Çevirdi! Türkiye Yatırımları Ön Plana Çıktı

Koronavirüs salgını sonrasında Türkiye'nin göstermiş olduğu dirayet Fransızları etkiledi. Yapılan anketler çerçevesinde salgın sonrasında Fransızların Türkiye'de yüklü yatırımlar yapmaları bekleniyor.

EKONOMİ 23.05.2020 - 14:01 23.05.2020 - 14:01

Koronavirüs salgını tüm dünyanın ekonomilerinde ciddi bir çöküş yaşanmasına neden oldu. Fransa ekonomik ilişkileri ise bu süreçte bazı önemli değerlendirmelerde bulundu. Salgının sona ermesinin ardından Türkiye’de yapılacak olan yatırımlar için bir ilginin olduğu ifade edildi. Fransızlar en ızlı toparlanan ve salgından en az etkilenen ülkelerden birisi olan Türkiye’ye rotayı çevirmiş durumda. 

Türkiye Yardımları Fransızlar İçin Olumlu Bir Adım Oldu

Fransa ve Türkiye arasında geçmişten günümüze gelen köklü bir tarihin bulunduğu biliniyor. Bununla birlikte Fransa yoğun Türk nüfusu ile birlikte oldukça ilgi çeken bir ülke konumunda bulunuyor. İki ülke arasında geçmişten günümüze gelen tüm ilişkiler özellikle salgın döneminde Türkiye’nin Fransa’ya yapmış olduğu yardımlar sayesinde biraz daha  perçinlenmiş gibi görünüyor.

Salgının en fazla etkilediği ülkelerden birisi Fransa oldu. Ekonomisinin ciddi anlamda zarar gördüğü ifade ediliyor. Türkiye tarafından zor durumda olan ülkelere gönderilen tıbbi destek paketlerinin bu süreçte çok daha yoğun olduğu belirlendi.

Geçen Yıl 14 Milyar Avro Ticaret Yapıldı

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından iki ülke arasında veriler hazırlandı. Bu veriler çerçevesinde Türkiye ile Fransa arasında geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen ticaret hacminin 14 milyar avroya ulaştığı belirlendi. Fransa Türkiye’nin en fazla ticaret yaptığı ülkeler listesinde 7. Sırayı alıyor.

Şimdilerde Fransa hükümeti başta olmak üzere Fransız halkının salgın sonrasında çeşitli amaçlarla Türkiye’yi tercih etmesi ve yeni yatırımlar yapması bekleniyor. Bu durum Türkiye ekonomisi için de olumlu bir adım olarak değerlendirilecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@