Sahibinden İlanlar Tarihe Karışıyor! Emlak Satışlarına Yeni Düzenleme!

İnternet üzerinden yetki belgesi olmadan kiralık veya satılık ilanı ile emlek satılması işlemi tarihe karışıyor. Resmi Gazete'de yayımlanan yeni karara göre artık ilanlar yetki belgesi sahibi olan emlakçılar tarafından verilebilecek.

EMLAK 07.05.2020 - 21:38 07.05.2020 - 21:38

Türkiye emlak piyasasında çok köklü bir değişikliğe imza atıldı. Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi kısa süre içerisinde yürürlüğe girecek. İnternetten yetki belgesi olmadan kiralık ve satılık ilanı verilmesi yasaklandı. Bu yeni değişikliğe riayet etmeyenlere 25.000 TL para cezası verilecek.

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan ancak defalarca ertelenme durumunda kalan Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği 31 Ağustos 2020'de yürürlüğe girecek.

Herhangi bir erteleme uygulanmazsa yapılan düzenlemenin yürürlüğe girmesinin ardından internette sıkça görülen sahibinden satılık ilanları tarih olacak. Bundan böyle vatandaşlar artık hem kendileri hem de yakınları için internet ilanıyla konut, iş yeri ve arsa gibi taşınmazların satış işlemini gerçekleştiremeyecekler.

İnternet üzerinden verilecek olan tüm emlak ilanlarında tüm yetki, yetki belgesi sahibi olan emlakçılara geçecek. Bu şekilde yetki belgesi olmadan emlakçılık yapmak da karışacak. Belge sahibi olmadan emlakçılık yapan kaçak emlakçılar ise 25.000 TL ceza ödemek zorunda kalacaklar.

Emlakçılık yetki belgesi almak isteyen vatandaşlardan belirli kriterleri taşımaları istenecek. Bu kriterleri taşıyan vatandaşlaemlakçılık yapma izni verilecek.

isbilgisi.com