Ana Sayfa GÜNDEM Sağlıkta Yerli ve Milli Dönem Geliyor

Sağlıkta Yerli ve Milli Dönem Geliyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ilaç üretimi konusunda dışa bağlı kalmayacaklarını ve 2023 yılına kadar üreten bir ülke olacaklarını söyledi.

16
0
Paylaş

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sağlıkta yerli ve milli dönemin resmen başladığını duyurdu. Fahrettin Koca “ilaç malzeme tıbbi cihaz ve aşağıda dışa bağımlılık 2023’e kadar asgari düzeyde %50 oranında aşağıya çekilecek. Yerli difteri ve tatanoz aşısı Ağustos’ta piyasaya çıkacak.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yerli ilaç ve tıbbi cihaz üretimi konusunda çok önemli açıklamalar yaptı. “şehir hastanelerindeki yoğunluğa sigara ve nargile düzenlemesine kadar sağlıkta Pek çok konuyu 2023’e kadar ele alacaklarını ve çok önemli atılımlar yapacaklarını duyurdu.”

Stokçulara Cezalar Yolda

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca stokçuları uyardı. İlaç fiyatları konusundaki düzenlemeyi önümüzdeki hafta bitireceklerini söyleyen Fahrettin Koca “900 elemanla çok ciddi bir denetim yapıyoruz. 102 Eczaneden 34’üne cezası kesildi vatandaşlarımızı ilaçsız bırakmayacağız. “

“İlaçta dışa bağımlılığımız %54 seviyelerinde malzeme ise yüzde 82 tıbbi cihazlar da bu rakam yüzde 84 neredeyse yüzde yüze yakın bir dışa bağlılık söz konusu umut ediyoruz ki 2023 yılına kadar bu oranı %50 nin aşılarına çekeceğiz. Yerli olarak üretilen difteri ve tatanoz aşıları Bu yıl Ağustos ayında piyasaya sürülecek.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yakında ilaçların yanı sıra ameliyatlarda da yapmak istiyoruz. Hastanenin geri ödemesi onay verdikten sonra yapılmalı. Böylece gereksiz müdahalelerinde önüne geçmiş olacağız. Sezaryen ve obeziteye öncelik vermeyi hedefliyoruz geçen yıl sadece 17 bin obezite ameliyatı gerçekleşti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here