Sağlık Bakanlığı ve kamu işçilerini yakından ilgilendiren ikramiye görüşmeleri başladı. Taşeron olarak çalışırken, kadroya geçmeye hak kazanan pek çok çalışanı yakından ilgilendiren bu karar için teklif yapıldı. Koronavirüs salgınında sağlık çalışanlarının göstermiş olduğu emek ve özveri her defasında takdir ediliyor. Bu süreçte sağlık personeli kadar, sektörde çalışan işçiler de unutulmadı. Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan işçiler için Sağlık Bakanlığının bir maaş ikramiye ödemesi yapacağı konuşuluyor.

Salgın döneminde gösterilen yüksek özveri ve performans neticesinde Sağlık Bakanlığı yeni kararlar aldı. Bakanlığa bağlı kurumlar ve üniversite hastanelerinde görev yapan tüm sağlıkçıların ödemelerinin süreç nedeniyle tavan fiyat üzerinden hesaplanarak yapılmasına karar verilmişti. Salgın döneminde sağlık personeli kadar özverili çalışan, canlarını tehlikeye atan ve yüksek performansla çalışan sağlık işçilerinin akıbeti de merak konusu oldu. Ödeme ayrıcalığından sağlık işçilerinin de yararlanıp yararlanamayacağı konusunda çeşitli sorular gündeme gelmeye başladı.

Sağlık İşçilerini İlgilendiren Kararla İlgili Teklif Verildi!

Taşeron olarak görev yaparken, hak kazanarak kadroya geçen 900 bin sağlık işçisinden bakanlığa bağlı kurumlarda ve üniversite hastanelerinde çalışan kişileri yakından ilgilendiren ödeme konusunda yeni bir kanun teklifi verildi. 4857 sayılı iş kanunu çerçevesinde sağlık işçileri içinde ek bir ödeme yapılması bekleniyor.

İş kanununa tabi olan, Sağlık Bakanlığı kurumları ve üniversite hastanelerinde görev alan sağlık işçilerinin de bir defa olmak üzere salgın dönemiyle mücadele gösterdikleri emek sebebiyle tediye ikramiye alması gündemde. Bu süreçte Sağlık Bakanlığı’nın duruma olumlu yaklaştığı ve binlerce çalışanı yakından ilgilendiren bir maaş tediye ikramiye teklifinin onaylanacağı öngörülüyor.