Türkiye'de sağlık çalışanları koronavirüs sürecinde canlarını hiçe sayarak bir mücadele ortaya koydular. Yüzlerce sağlık çalışanı koronavirüs ile mücadelede ölümcül salgına yakalanarak hayatını kaybederken bugün Sağlık Bakanlığı tarafından bir son dakika gelengesi yayınlandı.

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ İSTİFA ETMELERİ YASAKLANDI!

Yayınlanan genelgeye göre sağlık çalışanlarının istifa etmeleri geçici olarak yasaklandı. Buna göre sağlık çalışanları isteseler dahi işlerinden ayrılamayacaklar. Ayrıca sağlık çalışanları emekli olmak istediklerinde de emekli edilmeyecekler. Yalnızca yaş haddi ve malulen emekliliği müsaade edilecek.

Öte yandan yine sağlık çalışanlarını çok yakından alakadar eden karara göre yıllık izinlerin tamamen durdurulduğu bildirildi. Sağlık çalışanları ikinci bir karara kadar yıllık izin haklarını kullanamayacaklar.

İŞTE SAĞLIK ÇALIŞANLARI İÇİN ALINAN SON KARARLAR!

Sağlık Bakanlığı'nın son genelgesinde sağlık çalışanlarına yönelik alınan kararların diğerleri ise şu şekilde oldu:

-Eşinin emekliye ayrılmasından kaynaklı atama, öğrenim durumuna dayalı atama, alt ve üst hizmet bölgelerine atama, becayiş, engelli durumundan atamalar geçici süreyle durduruldu.

-Sağlık tesislerinde çalışırken başka kamu kurum ve kuruluşlarına atama talep ederek ataması yapılan personelin ayrılışı yapılmayacak. Ayrıca başka kamu kurum ve kuruluşlarına atama talep eden çalışanlara muvafakat verilmeyecek.

-Sağlık Bakanlığı tarafından zorunlu olarak iller arası geçici görevle görevlendirilen personellerin derhal görevlendirildiği yere gitmeleri sağlanacak.

-Yasal ücretsiz izinler haricinde personele ücretsiz izin verilmeyecek.

isbilgisi.com