Sağlık Bakanlığı Uçuşlar İçin Gerekli Olan Koronavirüs Testi Fiyatlarını Açıkladı!

Koronavirüs salgınını kontrol altına almak için uzun zamandır yeni düzenlemeler yapılıyor. Bazı ülkelerin uçuşlar sırasında istemiş olduğu PCR testi hakkında açıklama geldi. İşte testlerin fiyatları...

GÜNDEM 27.06.2020 - 14:30 27.06.2020 - 14:30

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaların ardından yurt dışına çıkacak olan yolcuların güvenliğini ve diğer insanların da salgına karşı güvenliğini oluşturmak için şimdilerde PCR testi gündeme geldi. Bu testin yurt dışı uçuşlardan önce mutlaka yapılması gerekiyor. Yapılmaması halinde uçağa alımların yapılamayacağı belirtildi.

Yeni düzenleme sonrasında yurt dışı uçak biletini alan ya da herhangi bir görevle yurt dışına çıkacak olanlar için görev kağıtları gösterilerek ilgili olan laboratuvar aracılığı ile test yapılabilecek.

Koronavirüs Testi Yaptırmanın Ücreti Ne Olacak?

Koronavirüs testi bir diğer adıyla PCR testinin karşılığı ise 110 lira olacak. Ancak herhangi bir görevle yurt dışına çıkacak ve bu süreçte görev kağıdı olan kişiler için herhangi bir ücret alınmayacak. Sağlık tesisi tarafından bazı bilgiler isteniyor. Bu bilgiler arasında görev belgesi ve dilekçesinin yanı sıra yurt dışı uçak biletinin de yer alması gerekiyor. Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak olan bilgilendirme ile birlikte hangi ülkelerin PCR testi istediği detaylarına da yer verilmiş. Salgın döneminde olası bir tehlikeye karşı pek çok ülke uçuşları da kontrol altına alabilmek adına bu tür bir test aşamasından yolcuların geçmeleri gerektiğini ifade ediyor.

isbilgisi.com