Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı bugün gerçekleştirildi. Toplantının ardından kameralar karşısına geçen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca gündeme dair değerlendirmelerde bulunarak gazetecilerin sorularına cevap verdi. Bakan Koca'ya gazeteciler tarafından sokağa çıkma yasaklarının ne zaman biteceği ve mevcut sokağa çıkma yasaklarına ekleme yapılıp yapılmayacağı soruldu.

YENİ SOKAĞA ÇIKMA YASAKLARI GELECEK Mİ?

Sokağa çıkma yasakları ile ilgili olarak açıklama yapan Bakan Fahrettin Koca, “Şu anda mevcut duruma ve elimizdeki verilere göre yeni sokağa çıkma yasaklarının getirilmesine dair bir düşüncemiz bulunmuyor. Dünyadaki gelişmeleri çok yakından takip ediyoruz. Dünya genelinde yeni yasaklamalar gündeme gelirse biz de gereken adımı atar onun uygulanması için tavsiye kararımızı veririz. Ancak şu anda yeni sokağa çıkma yasaklarından bahsetmemiz doğru değil.” dedi.

Mevcut sokağa çıkma yasaklarının olumlu etkilerini almaya devam ettiklerini söyleyen Bakan Koca, “Virüsün mutasyonla beraber bulaşıcılığının arttığına dair bilgiler geliyor. Biz sokağa çıkma yasaklarına devam ediyoruz. Bu süreçte vatandaşlarımız kalabalık ortamda bulunmamaya dikkat etmelidirler. Maske ve mesafeye de özen gösterilirse mümkün olduğunca hasarsız bir şekilde bu salgından kurtulabiliriz.” ifadelerini kullandı.

SOKAĞA ÇIKMA YASAKLARI DEVAM EDECEK Mİ?

Sokağa çıkma yasaklarına bir süre daha devam edileceğini söyleyen Bakan Koca, “Vaka sayılarımızda gerileme meydana geldi. Bundan mutluluk duyuyoruz. Ancak henüz sokağa çıkma yasaklarını kaldırabileceğimiz bir aşamada değiliz. Sevdiklerimizin hayatlarıiçin bir müddet daha kendimizi evlerimize kapatmalıyız. Tünelin sonundaki ışığı görüdk ama o ışığa ulaşmamız için biraz daha mesafe almalıyız. Vatandaşlarımızdan sabır ve kararlılık istiyoruz.” şeklinde konuştu.

isbilgisi.com