Türkiye'de milyonlarca emekli ve memur vatandaş çok zorlu geçen bir yılın ardından maaşlarına yapılacak Ocak 2021 zamlarını büyük bir heyecanla beklemeye başladılar. Maaşlara yapılacak zam oranın kesinleşmesine sadece günler kaldı. Pazartesi günü belli olacak emekli ve memur maaş zamları için geri sayım başladı. Ancak emekli ve memur maaş zammı oranlarının belli olmasından günler öncesinde Sabah Gazetesi yazarı Faruk Erdem bu zamları açıkladı.

MEMUR VE EMEKLİ MAAŞLARINA NE KADAR ZAM YAPILACAK?

Emekli ve memur maaşlarına yapılacak olan zam oranlarının bir kısmı bir süredir belli olmuştu. 5 aylık enflasyon hesaplamasına göre TÜFE yüzde 7,02 olarak açıklanmıştı. Bu oran SSK ve BAĞKUR emeklilerinin maaşlarına direkt zam olarak yansıyacak. Memur ve memur emeklilerinde ise bu oran enflasyon farkı hesaplanmasında kullanılacak.

SABAH YAZARI MAAŞ ZAMLARINI AÇIKLADI!

Faruk Erdem emekli maaş zamları hakkında, “Emekli ve memurların maaş zammı oranları 4 Ocak'ta kesinleşecek. Ancak bu kesinleşme tarihinden önce bazı verilerden yola çıkarak tahminler yapılabiliyor. 5 aylık TÜFE yüzde 7,02 çıkmıştı. Aralık ayında enflasyon sıfır bile çıksa emekliler bu oranda zammı maaşlarında görecekler. Lakin piyasa beklentilerine göre Aralık ayı enflasyon oranı da sıfır çıkmayacak.” ifadelerini kullandı.

Maaş zamları hakkında net rakamlar veren Faruk Erdem, “Merkez Bankası'nın ekonomistlerle yapmış olduğu Aralık ayı beklenti anketinde TÜFE beklentisi yüzde 14.18 çıktı. Bu da 2020'nin ikinci yarısında SSK ve Bağkur emeklilerine 7,96 zam yapılması anlamına geliyor. Memur ve memur emeklileri ise yüzde 3'lük maaş zammının yanında bu hesaplamayla yüzde 3,96 da enflasyon farkı alacaklar. Memur ve memur emeklilerinin Ocak 2021 maaş zammı oranı yüzde 6,96 olacak.” dedi.

EMEKLİ MAAŞLARI KAÇ TL OLACAK?

Merkez Bankası verilerine göre yapılan hesaplamaların sonucunda en düşük esnaf emeklisi aylığı yüzde 7,96'lık zammın ardından 1.886 TL'den 2.036 TL'ye yükselecek. 2000 yılından önce emekli olan SSK'lıların taban aylıkları da 2.233 TL'den 2.410 TL'ye çıkacak.

isbilgisi.com