Ana Sayfa DÜNYA Rusya, Venezuela Noktasında Kritik Açıklamada Bulundu

Rusya, Venezuela Noktasında Kritik Açıklamada Bulundu

Rusya Venezuela sınır noktası ile alakalı çok önemli açıklamalar yaptı.

7
0
Paylaş

Rusya’nın Güvenlik Konseyi Başkanı olan Nikolai Patrushev, Amerika Birleşik Devletleri’nin son zamanlarda Venezuela’ya müdahale edebilmek için hazırlıklar yapmış olduğunu açıkladı.

Rusya Güvenlik Konseyi Başkanı Nikolai Patrushev, Amerika Birleşik Devletleri’nin Venezuela’ya müdahale edebilmek için hazırlık yaptığını belirtirken Maduro’yu devirebilmek için ordunun Kolombiya ve Porto Riko’ya yerleştirildiğini açıkladı. Patrushev yaptığı açıklamasında Kolombiya ve Porto Riko’ya özel birliklerin yerleştirildiğini, Venezuela’nın ABD tarafından yapılacak insani yardımı reddettiğini ve Amerika Birleşik Devletleri’nin Venezuela’yı devirebilmek için hazır olduğunu açıkladı.

Brezilya ve Kolombiya’dan gelen ve içerisinde insani yardım bulunan iki tane kamyon, Cumartesi günü Venezuela’ya girmesinden kısa süre sonra yakıldı. Kendisini geçici başkan ilan eden muhalefet lideri Juan Guaido’nun taraftarları ve güvenlik güçleriyle çıkan olaylarda ise 20 kişi yaralanarak 4 kişi de hayatını kaybetmişti.

Guaido’nun kendisini lider ilan etmesinin ardından Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere Kanada, Avustralya, Peru, Kolombiya, Paraguay, Ekvador, Şili, Brezilya, Arjantin, Panama, Guatemala ve Kosta Rika destek vermişti. Bolivya, Türkiye, Meksika, Çin, Rusya, Küba ve İran ise ülkenin lideri olarak Nicolas Maduro’yu desteklediklerini belirtti. Yaşanan bu gelişmelerin ardından Maduro, Amerika ile aralarındaki bütün politik ve diplomatik ilişkileri kestiğini açıklarken ticari ilişkilere ise devam edeceğini açıkladı. Trump daha önceden gelişmelere göre Venezuela’ya asker gönderileceğini de belirtti. Bu açıklamanın ardından ise Rusya’nın açıklaması korkulara sebep oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here