Ana Sayfa DÜNYA Rusya ve ABD’nin Venezuela Tasarısı Veto Edildi

Rusya ve ABD’nin Venezuela Tasarısı Veto Edildi

Rusya ve ABD’nin önerdiği tasarı Birleşmiş Milletler güvenlik Konseyi tarafından veto edildi.

9
0
Paylaş

ABD tarafından Venezuela’da uluslar arası gözlemciler denetiminde seçim yapılmasını yapan çağrı tasarısı veto edilmiştir. Rusya’nın Venezuela’da siyasi bağımsızlığı yerine getirmeye yönelik yapılan güç kullanımı ve ülkenin iç işlerine müdahaleye karşı çıkacak olan tasarısı ise BMGK tarafından kabul görmedi. Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya, Birleşmiş Milletler güvenlik Konseyi’ne ayrı bir şekilde yasa tasarılarını sundu.

Rusya ve Çin Veto Etti

Rusya ve Çin, Amerika Birleşik Devletleri tarafından hazırlanmış olan barışçıl siyasi sürecin başlayabilmesi için uluslar arası gözlemcilerin olduğu denetiminde adil, özgür ve güvenilir bir başkanlık seçiminin yapılabilmesi ve uluslar arası insani yardım noktasın yapılan çağrılara karar tasarısı ise veto edilmiştir.

Amerika Birleşik Devletleri’nin tasarısına konseyde geçici bir şekilde yer alan ülkelerden Güney Afrika’da karşı çıktı. Bu zamana kadar yapılması planlanan tasarıya ise 9 ülke desteğini sundu. Endonezya, Ekvator Ginesi ve Fildişi Sahili ise bu noktada çekimserliklerini belirtti.

Rusya tarafından Venezuela’nın siyasi olan bağımsızlığına yönelik yapılan güç kullanımına ve iç ilişkilerine müdahale işlemlerine karşı çıkan yasa tasarısı ise 9 tane ülkeden destek gelmediği için kabul edilmemiştir.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde bir tasarının kabul edilebilmesi için 15 tane ülkeden en az 9 tane ülkenin olumlu bir şekilde oy kullanması gerekmektedir. Aynı zamanda daimi üyeler olan Çin, Rusya, ABD, İngiltere ve Fransa’nın veto etmemesi gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here