Ana Sayfa DÜNYA Rusya Tasarıyı Onayladı İnternet Ağı Onaylandı

Rusya Tasarıyı Onayladı İnternet Ağı Onaylandı

Rusya tasarıyı onayladı kendi internet ağları için çalışma başlıyor. Tasarı 307 oy ile kabul edildi.

161
0
Paylaş

Rus parlamentosunun alt kanadı olan Duma Rusya’nın kendi internetten oluşturması için sunulan tasarıyı onayladı. Yerel basın kaynaklarından alınan bilgilere göre bu senin kendi internetin oluşturması için öngörülen yasa tasarısı onaylandı.

‘Runet’  isimli gemi internet ağının federasyon Konseyi’ne gönderilmesi ile beraber konseyin onayı 1 Kasım 2019 tarihinden itibaren resmi olarak başlayacak. Mecliste yapılan oylamayla 307 meclis üyesi tasarının kabulü yönünde oy verirken 68 meclis üyesi ise bu tasarıya olumsuz oy verdi. net üzerinden internet sisteminin Rusya ulusal Telekom izleme örgütü Roskomnadzor tarafından sağlanacağı da duyuruldu.

Tasarının onaylarını federasyon Konseyine gelmesi ile birlikte Rusya’da da tartışmalar oldukça fazla bir şekilde artmaya başladı. Rusya hem Siber saldırıların önüne geçmek hem de terör faaliyetleri ihtimaline karşı önlemler alabilmek için böyle bir sistem üzerinde çalışıyor. Bazı kesimler bu tasarıya destek verirken bazıları da güvenlik endişesi nedeniyle karşı çıkıyor.

Bu tasarıya bazı uluslararası insan hakları kuruluşları da karşı çıkıyor. Kişisel güvenliği sağlanamayacağı gerekçesiyle bazı uluslararası insan hakları kuruluşları Rusya’nın almış olduğu bu kararı olumlu bulmuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here