Rusya Kharkiv’den çekilirken doğuda çatışmalar tırmanıyor: Ukrayna

Ukrayna ordusu Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Rus kuvvetlerinin işgalin başladığı Şubat ayının sonundan bu yana aralıksız bombardımana maruz kalan Ukrayna’nın en büyük ikinci şehri Harkov’un eteklerinden çekilmesiyle, savaşın parçaladığı doğu bölgesi Donbass’taki çatışmaların yoğunlaştığını söyledi.

13 Mayıs 2022'de Ukrayna'nın Kharkiv kenti yakınlarındaki Derhachi'de Rusya'nın Ukrayna'ya düzenlediği saldırı sırasında yardım dağıtmak için kullanılan Kültür Evi'ne bir Rus bombalı saldırısının ardından çıkan yangını söndürmek için bir itfaiyeci çalışıyor. (Reuters Fotoğraf)

Ukrayna genelkurmayı, Rusların kuzeydoğudaki Harkov kentinden geri çekildiklerini ve ikmal yollarını korumaya odaklandıklarını, doğu Donetsk bölgesinde ise “Ukrayna kuvvetlerini tüketmek ve tahkimatları yok etmek” için havan, topçu ve hava saldırıları düzenlediklerini söyledi.

Savunma Bakanı Oleksii Reznikov, Ukrayna’nın “savaşın yeni – uzun vadeli – bir aşamasına girdiğini” söyledi.

Ülkenin başsavcısı bir Rus askerini savaş suçları nedeniyle yargılanabilecek düzinelerce kişiden ilki olarak yargılarken, Başkan Volodymyr Zelenskyy Ukraynalıların işgalcileri kovmak için “azami” çabayı gösterdiklerini ve savaşın sonucunun buna bağlı olacağını söyledi. Avrupa ve diğer müttefiklerden destek.

Zelenskyy, Cuma günü akşam saatlerinde yaptığı video konuşmasında, “Bugün kimse bu savaşın ne kadar süreceğini tahmin edemez” dedi.

Rusya’nın Ukrayna’nın doğu sanayi merkezi olan Donbass’taki saldırısı, her iki tarafta da büyük bir atılım olmadan köy köy, ileri geri bir sloga dönüşüyor gibi görünüyordu. Ukrayna’nın başkenti Kiev’i ele geçirmeyi başaramayan Rus ordusu, Donbass’a konsantre olmaya karar verdi, ancak birlikleri zemin kazanmak için mücadele etti.

Zelenskyy, Ukrayna güçlerinin geçtiğimiz gün altı Ukrayna kasaba veya köyünü geri alarak ilerleme kaydettiğini söyledi. Batılı yetkililer, Ukrayna’nın Rus güçlerini Moskova birlikleri için kilit bir hedef olan Harkov çevresine geri sürdüğünü söyledi.

Bir Batılı yetkili, savaşın ön cephesini “salınım” olarak nitelendirerek, “Ruslar son zamanlarda taktiksel kazanımlar yolunda pek bir şey yapmadılar” dedi.

İsminin açıklanmaması koşuluyla istihbaratı görüşmek üzere konuşan yetkili, “Ukraynalılar özellikle Kherson ve Kharkiv çevresinde karşı saldırılar başlatmaya devam ediyor. Bunun uzun bir yıpratma savaşına dönüşmesini bekliyoruz” dedi.

Donbas’ın Luhansk bölgesi için Ukrayna askeri şefi Cuma günü yaptığı açıklamada, birliklerin savaş öncesi nüfusu yaklaşık 55.000 olan bir şehir olan Rubizhne’nin neredeyse tam kontrolüne sahip olduğunu söyledi.

Ukraynalı bağımsız bir askeri analist olan Oleh Zhdanov, Ukrayna’nın karşı saldırı başlattığı ancak Rusya’nın ilerlemesini durduramadığı Severodonetsk kenti yakınlarındaki Siversky Donets Nehri’nde şiddetli çatışmalar yaşandığını söyledi.

“Ukrayna ordusunun büyük bir bölümünün kaderi belirleniyor – yaklaşık 40.000 Ukraynalı asker var” dedi.

Ancak Ukraynalı ve İngiliz yetkililer, Ukrayna’nın Bilohorivka’da nehri geçmeye çalışmak için kullandıkları duba köprüsünü tahrip eden bir Ukrayna saldırısında Rus güçlerinin ağır kayıplar verdiğini söyledi, bu da Moskova’nın ters giden bir savaşı kurtarma mücadelesinin bir başka işaretiydi.

Ukrayna’nın hava indirme komutanlığı, Siversky Donets Nehri üzerindeki hasarlı bir Rus duba köprüsünün ve yakınlardaki en az 73 Rus askeri aracının tahrip edildiğini veya hasar gördüğünü söylediği şeyin fotoğraflarını ve videolarını yayınladı.

İngiltere Savunma Bakanlığı, Rusya’nın saldırıda en az bir tabur taktik grubunun “önemli zırhlı manevra unsurlarını” kaybettiğini söyledi. Bir Rus tabur taktik grubu yaklaşık 1.000 askerden oluşur. Riskli nehir geçişinin “Rus komutanların doğu Ukrayna’daki operasyonlarında ilerleme kaydetmeleri için baskı altında olduklarının” bir işareti olduğu belirtildi.

Diğer gelişmelerde, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ülkesinin bu fikre “olumlu bir görüşte olmadığını” söylemesi üzerine Finlandiya’nın ve potansiyel olarak İsveç’in NATO’ya katılma hamlesi sorgulandı.İsveç ve diğer İskandinav ülkelerini desteklemekle suçladı. PKK terör örgütü.

Ukraynalı ve Moldovalı mevkidaşlarının da katıldığı G7 bakanlarının toplantısı Cumartesi günü devam ediyor. Cumartesi günü Berlin’de NATO dışişleri bakanlarının gayri resmi bir toplantısı da planlanıyor ve burada İsveçli ve Finlandiyalı bakanlar, ittifaka katılma potansiyel hedeflerini görüşmek üzere Türk mevkidaşlarıyla bir araya gelmeyi planlıyorlar.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, NATO’nun doğuya doğru ilerlemesini engellemeyi amaçlayan savaşı üstlendi. Ukrayna’nın işgali, Rusya’nın yanında yer alan diğer ülkeleri sıradaki olabileceklerinden endişelendiriyor.

Zelenskyy, ulusa her gece yaptığı video konuşmasında, Ukraynalıların Rusları kovmak için ellerinden geleni yaptığını, ancak “bugün kimse bu savaşın ne kadar süreceğini tahmin edemez” dedi.

“Bu, ne yazık ki, sadece zaten maksimumlarını veren insanlarımıza değil, ortaklarımıza, Avrupa ülkelerine ve tüm özgür dünyaya bağlı olacak” dedi.

Ukrayna, daha donanımlı Rusları savuşturmak için daha fazla silah talep ederken, Avrupa Birliği’nin dışişleri sorumlusu Josep Borrell, Kiev’e ağır silah satın alması için ek 500 milyon euro (520 milyon dolar) vermeyi planladığını duyurdu.

Ukrayna Savunma Bakanı Reznikov, ağır silahların cepheye doğru ilerlemesini memnuniyetle karşılarken, aynı zamanda savaşın kısa sürede sona ermesinin de ufukta görünmediğini söyledi.

Bir Facebook gönderisinde “Son derece zor haftalar bizi bekliyor. Kaç tane olacak? Kimse kesin olarak söyleyemez” diye yazdı.

Mariupol’un harap güney limanında, bir çelik fabrikasında saklanan Ukraynalı savaşçılar, şehirdeki son direniş kalesine yönelik devam eden Rus saldırılarıyla karşı karşıya kaldı. Ukrayna’nın Azak Alayı komutan yardımcısı Sviatoslav Palamar, birliklerinin mühimmat, yiyecek, su ve ilaç sıkıntısına rağmen “ellerinden geldiğince” dayanacaklarını söyledi.

Kiev’de ise beyaz koruyucu giysiler giymiş Ukraynalı askerler, Rus askerlerinin cesetlerini soğutmalı tren vagonlarına yükledi. Cesetler beyaz ceset torbalarına sarılmış ve birkaç kat üst üste istiflenmişti.

Ukraynalı askerler, 13 Mayıs 2022'de Ukrayna'nın Kiev kentinde, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sırasında öldürülen Rus askerlerinin cesetlerini buzdolabında bir vagona koymadan önce taşıyorlar. (Reuters Fotoğrafı)

Ukraynalı askerler, 13 Mayıs 2022'de Kiev, Ukrayna'da Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sırasında öldürülen Rus askerlerinin cesetleriyle birlikte bir soğutmalı vagon yüklüyor. (Reuters Fotoğrafı)

Operasyonu denetleyen Albay Volodymyr Lyamzin, yüzlerce cesedin başkentteki trenlerde ve başka yerlerdeki birkaç başka depolama treninde depolandığını söyledi. Ukrayna’nın cesetleri Rusya’ya teslim etmeye hazır olduğunu, ancak şimdiye kadar böyle bir anlaşma olmadığını söyledi.

Gazeteciler, savaşın ilk günlerinde bir Ukraynalı sivili öldürmekle suçlanan yakalanan bir Rus askerinin yargılanması için Cuma günü Kiev’de küçük bir mahkeme salonunu doldurdular – Ukrayna başsavcılığının ofisinin takip ettiğini söylediği düzinelerce savaş suçu davasından ilki.

Shyshimarin, işgalden dört gün sonra 28 Şubat’ta kuzeydoğu Sumy bölgesindeki bir köyde 62 yaşındaki Ukraynalı bir adamı açık bir araba penceresinden kafasına vurmaktan suçlu bulunursa müebbet hapis cezasına çarptırılabilir.

Ukrayna güçleri tarafından yakalanan bir tank biriminin üyesi olan Shyshimarin, Ukrayna Güvenlik Servisi tarafından yayınlanan bir videoda sivili vurduğunu ve kendisine böyle yapması emredildiğini söyledi.

Çarşamba günü devam edecek olan dava, adil olmasını sağlamak için uluslararası gözlemciler tarafından yakından izlenecek.

Ukrayna Başsavcısı Iryna Venediktova, 41 Rus askerine karşı sivil altyapıyı bombalama, sivilleri öldürme, tecavüz ve yağma da dahil olmak üzere suçlardan savaş suçu davaları hazırladığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.