Ana Sayfa TEKNOLOJİ Rusya İnterneti Kesmek İçin Harekete Geçti

Rusya İnterneti Kesmek İçin Harekete Geçti

Rusya internetini tamamen kesmeye hazırlanıyor. Mart ayı içerisinde deney yapılacak.

5
0
Paylaş

Rusya dijital olarak dünya ile bağlantısının kopması durumunda nasıl bir altyapıya sahip olduğunu test edebilmek için internetin fişini tamamen kesmeyi planlıyor.

Rusya internetin fişini keseceği önümüzdeki haftalarda küresel bir demeyi yapmayı planlayan Rusya bu yüzden interneti tamamen keserek test yapacak. BBC de yer alan haberlere göre bu testin 1 Nisan’dan önce yapılması bekleniyor. Testin yapılmasındaki nedenlerin başında kremin yönetiminde ülkeyi kriz dönemlerinde savaş ya da siber saldırılar durumunda nasıl bir tepki vereceğini bekliyor. Rusya’da Çin’deki ne benzer kısıtlı ve kontrol altında bir internet ağı var.

Rusya yapacağı deney de fişi tamamen çekmeyecek. İnternet içindeki ülke içindeki internetin hizmetini sürdürmek içeri ya da dışarı veri akışını bloke etmek istiyor. Bu deneyi başarılı bir şekilde yapılırsa Rusya’daki internet kullanıcıları kısa süreli olsa da internetten yararlanamayacak. Tamamen internet ağını kesmese de Rusya büyük bir kısmı offline moda alacak.

Rusya’nın bu yapacağı deneyi Devlet Başkanı Vladimir Putin de destekliyor. Rus Meclisi’nde alınan karara göre Rusya mart ayı içerisinde internetini tamamen kesecek ve ülkesinin dijital ortamdan kopuk bir şekilde neler yapabileceğini test etmiş olacak. Rusya ilk defa böyle bir deney gerçekleştirecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here