Ana Sayfa GÜNDEM Rusya Deney İçin İnterneti Kesecek

Rusya Deney İçin İnterneti Kesecek

4
0
Paylaş

Rus hükümeti dijital olarak dünyanın geri kalanını bağlantısını kopması durumunda kendi altyapılarını nasıl çalışacağını merak ediyor. Rusya bununla ilgili bir deneye hazırlanıyor.

Ülkedeki 110 milyon kullanıcının internet bağlantısı kısa bir süreliğine test edilmek üzere kesilecek. Rusya dijital olarak dünyanın tamamının bağlantısını kopması durumunda kendi internet altyapısının nasıl çalışacağını merak ediyor. Bu merakı bir test ile gidermek isteyen Rusya kısa bir süreliğine de olsa İnternet bağlantısını tamamen kesecek buz haber ajansından alınan bilgilere göre 2018 yılında alınan yasa tasarısı ile beraber bu deney gerçekleştirilecek.

110 milyon internet kullanıcısı ile Rusya dünyanın en fazla internet kullanan 6 ülkesi konumunda Aralık 2018’de parlamentoya sunulan yasa tasarısında Rusya’nın dijital Dünya ile bağlantısının kesilmesi durumunda ülkedeki internet yapısına ne durumda çalışacağı merak ediliyordu. Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’in de desteklediği Bu karar ile 2019 yılında deneyin yapılmasına karar verildi.

Bu deneyin teknik açıdan Rusya’nın internet trafiği ne zarar vermesi öngörülüyor. Rus hükümeti 2017 yılında aldığı kararla bütün internet trafiğinin %95’ini kesecek. 2020 yılında yerel olarak yönetilmesine amaçladığını duyurmuştu. Ayrıca DNS yedekleri alınarak oluşacak sorunlara karşı da önlemler şimdiden alınmaya başlandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here