Ana Sayfa DÜNYA Rus Askerlere Sosyal Medya Yasağı

Rus Askerlere Sosyal Medya Yasağı

Rus askerlere sosyal medyada askeri fotoğraf ve video paylaşım kısıtlaması getirildi.

5
0
Paylaş

Rusya çıkarmış olduğu yeni yasa ile birlikte Rus askerlerinin sosyal medya kullanımlarını yasakladı. Rus askerlere sosyal medyada belli bir kısıtlama getirilen yasaya göre Rus askerleri sosyal medya hesaplarından birliklerin silahları ve askeri alanların fotoğraf görüntülerini paylaşmayacak.

Rusya devlet duması milletvekilleri yapılan oylamada mecliste yasa değişikliğine gitti. Rus ordusuna bağlı tüm personeller için sosyal medyada paylaşım yasakları getirildi. Rus askerlerinin görev yaptığı Suriye’deki birimlere de dahil olmak kaydıyla konumlar fotoğraf askeri analiz askeri personelin fotoğrafları eğitim ve tatbikat görüntüleri internet sayfalarında ya da sosyal medya sitelerinde paylaşılamayacak.

Mecliste alınan bu kararın nedeni ise güvenlik tedbirleri olarak isimlendiriliyor. Özellikle terör örgütleri tarafından kitle iletişim araçları tarafından takip edilen bazı askerleri olduğu öne süren Rusya bu kanun ile birlikte Rus askerlerin kişisel olarak güvenlikleri de artacağını düşünüyor.  Yerlerini belli etmek ve sosyal medyadan paylaşım yapmaları engellenmiş olacak.

Mecliste alınan bu kararla ister Rusya’da isterse de Suriye’de görev yapan tüm askerler kanunlaşan kuralı uymak zorunda. Rus ordusuna bağlı olarak görev yapan tüm askerlerin internet paylaşımları artık sınırlı bir şekilde yapılacak.

Rus askerlerin bu yasağı delmeleri konusunda ise çeşitli yaptırımlar uygulanması söz konusu olacak bu yasaya ait cezaları ne tarz olacağı ise önümüzdeki günlerde netlik kazanacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here