Ana Sayfa GÜNDEM Riski Binalar İçin Yeni Karar Verildi

Riski Binalar İçin Yeni Karar Verildi

Riskli binaların yıkılması ve kentsel dönüşümü hızlandırılacak. 81 ile genelde gönderildi.

10
0
Paylaş

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum riskli binalar ile ilgili bakanlığın yeni bir karar aldığını duyurdu. Bakanlık yetkilileri 3 ay içerisinde yeni çalışmalar düzenleyecek. Ayrıca yeni genelge de 81 şehre gönderildi.

İstanbul Kartal’da 21 kişinin hayatını kaybettiği 14 kişi de yaralanarak kurtulduğu Yeşilyurt Apartmanı çökmesinden sonra İstanbul’da riskli binalar boşaltılmaya başlandı.  Çevre ve şehircilik bakanı Murat Kurum da bu konuyla alakalı yoğun çalışma sarf ettiklerini söyledi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşüm sürecini bu bölgelerde hızlandırarak riskli binaların öncelikli olarak dönüştürecek konuyla alakalı çevre ve şehircilik bakanı kurumda imzalamış olduğu genelgeyi tüm şehirlere gönderdi. Tüm il ve ilçelerde riskli binalar ortaya çıkarılacak ve Kentsel Dönüşüm planlamasında bu binalar öne alınacak bakanlık tarafından gönderilen genelge ne tüm şehirlerden 3 ay içerisinde geri gönderilmesi isteniyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’ un imzası ile gönderilen önergede şu ifadeler yer alıyor. “kentsel dönüşüm uygulamalarında karşılaşılan sorunların çözümü için dönüşüm sürecinin daha iyileştirilmesi kentsel dönüşümün tam anlamıyla gerçekleştirebilmesi amacıyla yeni yaklaşıma ihtiyaç duyulmuştur. Kentsel dönüşüme yeni bir çerçeve çizerek dönüşüm hedeflerini tekrardan belirlemek kentsel dönüşüm stratejinin il ve ilçe bazında hazırlanması konusunda yeni çalışmalar yapılması olarak bildirildi.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here