Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkarak tüm dünyanın kabusu olan koronavirüs salgını kış aylarının yaklaşmasıyla beraber yeniden etkisini göstermeye başladı. Son günlerde Sağlık Bakanlığı'nın resmi verilerine göre günlük vaka sayılarında ciddi bir yükselme meydana geldi. Türkiye'nin koronavirüs ile mücadele kapsamında almış olduğu tedbirlerle alakalı olarak dünyanın saygın haber ajanslarından Reutres'ten çarpıcı bir iddia geldi.

SOKAĞA ÇIKMA YASAKLARI GERİ GELECEK İDDİASI!

Reuters'in üst düzey bir Türk yetliliye dayandırdığı iddiasına göre vaka sayılarının artışı nedeniyle Türkiye'de sokağa çıkma yasakları yeniden gündeme alındı. İsmi açıklanmayan yetkili Reuters'e yaptığı açıklamada, “Toplam koronavirüs vaka sayısı günlük vaka sayısının 5 katı kadar. Birkaç hafta boyunca süreci yakından takip edeceğiz. Bir azalma meydana gelmezse sokağa çıkma yasaklarını yeniden getireceğiz.” dedi.

Üst düzey yetkilinin verdiği bilgilere göre Türkiye'de semptom göstermeyen çok sayıda koronavirüs vakası olduğu için yeni tedbirlere yönelik hazırlıklar yapılıyor. Bu konuda vaka sayıları günlük olarak takip edilirken sayılarda bir gerileme olmazsa çok radikal adımlar atılacak.

TÜRKİYE'DE UYGULAMAYA SOKULACAK KISITLAMALAR NELER?

Türkiye'de uygulanmaya başlanacak yasaklar ile alakalı oalrak da bilgi veren yetkili isim, “Bazı yasakları devreye almak zorunda kalacağız. Lokanta ve restoranların bazı saatler arasında kapatılması, gençlerle 65 yaş üzeri vatandaşların günün belirli saatlerinde sokağa çıkması, hafta sonu sokağa çıkma yasaklarının geri getirilmesi gibi adımlar atılacak. Bu adımlar için çok bekleyeceğimizi düşünmüyorum.” ifadelerini kullandı.