Restoran, Kafe Ve Pastaneler Ne Zaman Açılacak? İşte Belirlenen Planlama Takvimi!

Türkiye'de Mart ayından itibaren etkisini göstermeye başlayan koronavirüs nedeniyle alınan önlemler neticesinde kapatılan restoranlar, kafeler ve lokantaların ne zaman yeniden açılacağı merak ediliyor. Bu konuda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yönetiminde yapılan normalleşme planının takvimi belli oldu. Restoran, Kafe ve Pastaneler ne zaman açılacak?

EKONOMİ 10.05.2020 - 13:53 10.05.2020 - 13:53

Türkiye'da ölümcül salgın koronavirüs yaşam tarzlarının değişmesine neden olurken ticari ve sosyal hayatı da derinden etkiledi. Mart ayından itibaren etkisini gösteren koronavirüsün yayılımını engellemek için ilk kapatılan işletmeler arasında restoranlar, kafeler ve pastaneler bulunuyor. Bu işletmeler sadece evlere servis şeklinde faaliyetlerini devam ettirdiler süreç boyunca. Ancan yeterli sipariş alamayan çok sayıda restoran, kafe ve pastane tüm faaliyetlerine son vermek durumunda kalarak dükkanlarına kilit vurmak zorunda kaldılar.

Milyonlarca vatandaş şimdi restoranlar, kafeler ve pastanelerin ne zaman yeniden açılacağını merak etmeye başladılar. Edinilen bilgilere göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ilgili bakanlıklara talimat vererek normalleşme takviminde bu işletmelerin de açılması yönünde bir planlama yapılması istedi.

Hazırlanan normalleşme takvimine göre Haziran ayının ortasında restoran, kafe ve pastanelerin yeniden açılmasına imkan tanınacak. Bazı tedbirler alınarak açılacak olan bu işletmeler için saat sınırlaması uygulanacak. Belirli saatler içerisinde faaliyette bulunmalarına izin verilecek. Bu saatlerin ise mesai saatleri ile aynı olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Restoran, kafe ve lokantalar için alınacak olan bu sınırlı saatler içerisinde açılma kararı herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması durumunda tüm yaz aylarında uygulanacak ve bir değişiklik yapılmayacak.

Normalleşme takviminin 3. aşamasının başlayacağı tarih olan 1 Eylül'de bu işletmelerle alakalı bir düzenleme daha yapılacak. Bu tarihten sonra saat sınırlaması kaldırılacak ve restoran, kafe ve pastaneler hijyen ve mesafe koşulları aynı kalmak kaydıyla koronavirüs öncesi saat düzenine geçebilecekler. Bu da bir şarta bağlandı. 30 gün yeni vaka görülmeme şartıyla eski çalışma saati düzenine dönülebilinecek.

isbilgisi.com