Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre destek kredilerinin yaygınlaşmadığı 3 Nisan'da tüketici kredisi ortalama faizleri yüzde 16.10 seviyesi ile gerçekleşmişti.

Kamu bankalarının 17 Nisan'a kadar gerek esnaflara olsun gerekse de Temel İhtiyaç Desteği kredisi ile olsun vatandaşlara uygun faizlerle kredi tahsisi yapması tüketici kredisi ortalama faizlerini düşürdü. 3 Nisan''da 16.10 olarak açıklanan tüketici kredisi ortalama faizi 17 Nisan'da yüzde 9.45 olarak açıklandı.

Merkez Bankası'nın açıkladığı bu faiz oranı 2002 yılından beri en düşük tüketici kredisi ortalama faizi oldu. Bunun gerçekleşmesinde özel bankaların en küçük bir katkısı olmazken özellikle Temel İhtiyaç Desteği Kredisi bu rakamın meydana gelşmesinda başrol oynadı.

Öte yandan kamu bankaları küçük işletmeler ve esnaf için sundukları kampanyalarla ticari kredi faizlerini son 5,5 yılın en düşük seviyesine indirdi. Merkez Bankası'nın yaptığı bilgilendirmeye göre ticari kredi ortalama faizi yüzde 10.72'ye düştü.

Kamu bankalarının ekonomiyi adeta ayakta tuttuğu dönemde özel bankalar kredi başvurusu yapan vatandaşlara güçlük çıkartarak sadece borç tahsilatına yöneldiler. Bankalarının sadece 10-17 Nisan tarihleri arasında kredi hacmi 34 Milyar TL artarak 1 trilyon 852 milyara yükseldi. Bu yükselişte özel bankaların en küçük katkısı olmadı. Kamu bankaları son iki haftada gerçekleşen 52 milyar liralık kredi hacmi artışının 51 milyar lirasını karşıladı. Özel bankalar ise 1 milyar lira artış ile sınıfta kaldı.

isbilgisi.com