Koronavirüsle mücadele ülkede sıkı bir şekilde sürerken, vatandaşın işini kolaylaştırmak ve sürecin herkes için daha kolay hale getirilmesi için çalışmalar devam ediyor. Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlanan ve hayata geçirilen koronavirüs kararı Resmi Gazete’de yayınlanarak resmen hayata geçirilmiş oldu.

Koronavirüs tedavisi için gerçekleştirilen ağır süreç vatandaşları maddi açıdan endişelendirmeye başlamıştı. Yapılan testler, uygulanan ilaç tedavileri hastanede geçen karantina süreci, gerekmesi halinde yoğun bakım desteği, özel bakım derken pek çok kişi sosyal güvencesi olmadığı için aynı ve yeterli tedaviyi görememekten endişeleniyor. Sosyal güvencesi olmayan bir kesimin virüsten korktuğu kadar eksiksiz tedavi alamayacaklarını düşünmeleri sebebiyle yaşadıkları korku gözler önüne serilmişti.

Koronavirüs Tedavisinden Para Alınmayacak!

Dünya Sağlık Örgütü tarafın dan durumun ciddiyetini anlamak için pandemi ilan edilmişti. Gerçekleştirilen koronavirüs mücadelesiyle birlikte, ülkemizde her vatandaşın aynı şartlarda tedavi görmesi için, sosyal güvencesi olup olmadığına bakılmaksızın tedavi edilecek.

Söz konusu hastalığın teşhisi için yapılan tanı kitleri, koruyu ekipman, hastalığın tedavisi için özel temin edilen ilaçlar ve bakım hizmetlerinin tamamı ücretsiz olarak yapılacak. Bu süreçte yeni alınan kararın uygulanmasına yönelik oluşabilecek olumsuz durumların tespit edilmesi, denetlenmesi ve usullerin belirlenmesi aşamasında Sağlık Bakanlığı devreye girerek tüm sorumluluğu üzerine aldı. Kararın 1 Mart 2020 tarihinden itibaren geçerli sayılması şartıyla hayata geçirildiği öğrenildi.