2023 yılına girilmesine oldukça kısa bir zaman kala kamu kurum ve kuruluşlarından yeni döneme ilişkin düzenlemeler gelmeye başladı. Meclis’te bakanlıkların 2023 yılına ilişkin bütçe görüşmeleri devam ederken açıklanan yeniden değerleme oranına göre hesaplanan 2023 ödeme tutarları da kamuoyu ile paylaşılmaya başlandı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun ekim ayından bir sonraki ekim ayına kadar geçen bir yıllık süreyi baz alarak hesapladığı yeniden değerleme oranı, kasım ayının başında açıklandı. Yeni döneme ilişkin hesaplanmış olan yeniden değerleme oranını yüzde 122,93 olarak açıklayan Türkiye İstatistik Kurumu’ndan sonra kamu kurumları harekete geçti.

Vergiler, harçlar ve daha pek çok ödemek kaleminin hesabında kullanılan yeniden değerleme oranının açıklanması ile birlikte kendi kontrolleri altında bulunan kalemlerin 2023 yılı tutarlarını kamuoyu ile paylaşan kamu kurumları, vatandaşlar tarafından yakın takip altına alındı. Bu kapsamda son açıklama Ticaret Bakanlığı’ndan geldi. Bakanlık, hazırlamış olduğu Gümrük Genel Tebliği’ni Resmi Gazete yayınladı. 

TİCARET BAKANLIĞI RESMİ GAZETE’DE YAYINLADI!

2023 dönemine ilişkin bütçe görüşmelerinin sürdüğü şu günlerde çalışmalara devam eden Ticaret Bakanlığı, yeniden değerleme oranını baz alarak hesapladığı gümrük cezalarına ilişkin bir açıklama yaptı. Bakanlık, Gümrük Kanunu ve kanuna dayalı mevzuata aykırı hareket eden kişilere uygulanan usulsüzlük cezası ile fazla çalışma ücretlerini güncelledi. Yeni ücretler, bakanlık tarafından hazırlanmış olan Gümrük Genel Tebliği aracılığı ile Resmi Gazete’de duyuruldu.

YENİ CEZA VE FAZLA ÇALIŞMA ÜCRETLERİ BELLİ OLDU!

Dolar'ı olanlar buraya! Son 1,5 gününüz kaldı Dolar'ı olanlar buraya! Son 1,5 gününüz kaldı

resmi-gazetede-yayinlandi-cezalar-ve-fazla-calisma-ucretleri-yuzde-123-zamlandi

1 Ocak 2023 tarihi itibari ile yürürlüğe girecek olan tebliğinin içeriği belli oldu. Kanun ve Gümrük Yönetmeliği’nde belirtilmiş olan usulsüzlük cezalarının 523 TL olacağı belirtildi. Diğer ücretler ise şu şekilde açıklandı:

  • İhracat için fazla çalışma ücreti: 48,67 TL
  • Diğer işlemler için fazla çalışma ücreti: 113,67 TL
  • TR plakalı kamyonlar için fazla çalışma ücreti (ihracat): 113,67 TL
  • TR plakalı kamyonların diğer işlemleri için fazla çalışma ücreti: 178,66 TL