Türkiye'de koronavirüs sürecinde alınan ekonomik tedbirlerden olan Kısa Çalışma Ödeneği ile alakalı olarak önemli bir gelişme yaşandı. Resmi Gazete'de iki önemli Cumhurbaşkanlığı Kararı yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre Kısa Çalışma Ödeneği'nden yararlanmak isteyen iş yerlerinin başvuru süresi ile iş hayatının Kısa Çalışma Ödeneği'nden yararlanma süreleri uzatıldı.

KISA ÇALIŞMA BAŞVURU SÜRESİ UZATILDI!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ile yayınlanan yeni kararda 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun ek 2. maddesi ile geçici 23. maddesinde belirtilen esaslar çerçevesinde sonraki döneme ilişkin kısa çalışma talebinde bulunma süresi 31 Ocak 2021 tarihine kadar uzatıldı. Bu şekilde kısa çalışma talebinde bulunmak isteyen işverenler 31 Ocak 2021'e kadar başvuru işlemlerini gerçekleştirebilecekler.

28 ŞUBAT'A KADAR KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ ÖDEMELERİ YAPILACAK

Yayımlanan ikinci Cumhurbaşkanlığı Kararı ile de Kısa Çalışma Ödeneği'nden yararlanma süresi de 28 Şubat 2021 tarihine kadar uzatıldı. Bu yeni kararla da Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında verilen destekleme ödemeleri Şubat ayınının sonuna kadar devam edecek. Kısa çalışmada bulunann iş yerlerinde şartları uyan çalışanlar Şubat ayının sonuna kadar bu destekleme ödemelerini alabilecekler.

Öte yandan koronavirüs salgınının seyrine göre Şubat 2021'deyapılacak olan değerlendirmeyle Kısa Çalışma Ödeneği ile alakalı süreler uzatılabilecek. Kısa Çalışma Ödeneği sürelerinin uzatılma yetkisi TBMM tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a verilmişti. Bu kararlar için herhangi bir yasal düzenlemeye gerek yok.

isbilgisi.com