Türkiye'de koronavirüs salgını ticari hayatı da olumsuz etkiledi. Çok sayıda iş yeri tedbirler kapsamında kapatılırken yine aynı doğrultuda çok sayıda iş yeri de ciddi bir müşteri kaybı yaşadı. Kiralarını bile ödeyemez hale gelen asnafların imdadına ise uzun bir sürenin ardından devlet yetişti. Dün Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile esnaflara yönelik kira yardımı ve hibe desteği ilan edilmişti. Bugün ise konuyla alakalı olarak bir tebliğ yayımlanarak bu kira yardımlarının ve hibe desteğinin ne şekilde verileceğine dair esaslar kamuoyuna açıklandı.

Yayımlanan tebliğe göre hibe desteği vatandaşlara iki şekilde verilecek. Bunun ilki kira yardımı diğeri se gelir kaybı desteği olacak. Ticaret Bakanlığı'nın belirlediği süreler içerisinde başvurularını yapan vatandaşlar bu destekleri 2021 yılının Ocak, Şubat ve Mart aylarında alabilecekler.

KİMLERE AYLIK 1000 TL GELİR KAYBI DESTEĞİ VERİLECEK?

Aylık 1000 TL gelir kaybı desteğinden kimlerin yararlanabilecekleri de belli oldu. Buna göre bu destekten 14 Aralık 2020 tarihinden önce vergi mükellefiyetlerini tesis ettirmiş olanlar, ticari kazançları basit usulde tespit edilenler, vergiden muaf esnaflar, bunların dışında kalan esnaf ve sanatkarlar ve gerçek kişi tacirler 3 ay süreyle aylık 1000 TL gelir kaybı desteği alacaklar.

KİRA YARDIMI KİMLERE VERİLECEK?

Gelir kaybı desteği gibi bir diğer önemli destek de kira yardımı oldu. Gelir kaybı desteğinden faydalanabilecek kişilerin vergi sicil kayıtlarına göre asıl faaliyetlerini sürdürdükleri iş yerlerinin kira olması durumunda kira yardımı da verilecek. Buna göre bu kişilere büykşehirlerde 750 TL, diğer illerde ise 500 TL kira yardımı yapılacak. Bu kira yardımı da 2021 yılının Ocak, Şubat ve Mart aylarında verilecek. Ancak iş yerinin kirası aylık verilecek olan kira yardımından düşük ise bu kişilerekiraları miktarında kira yardımında bulunulacak. Kira yardımı talebinde bulunan kişilerin birden fazla iş yerlerinin olması durumunda kira yardımı yalnızca bir iş yeri için verilecek.

KİRA YARDIMI VE 1000 TL HİBE DESTEĞİ BAŞVURUSU NASIL YAPILACAK?

Kira yardımı ve hibe desteği başvuruları e-devlet üzerinden yapılacak. Bu başvurulara ilişkin itirazlar da yine e-devlet üzerinden ilgili makamlara iletilebilecek. Başvuru yapan vatandaşlar taahhütnameyi elektronik ortamda onaylayacaklar. Kira yardımı alacak olan vatandaşların aylık kira bedeli, açık adresi ve iş yerini kiralayanın kimlik bilgileri başvuru sırasında beyan edilecek. Bu beyanda bulunmayanlar kira yardımı alamayacaklar.

KİRA YARDIMI VE HİBE DESTEĞİ BAŞVURUSU NE ZAMAN YAPILACAK?

Kira yardımı ve hibe desteği başvurusu için zaman net bir şekilde açıklanmadı. Bu konuda bugün veya yarın Ticaret Bakanlığı tarafından resmi bir açıklama yapılarak kamuoyu bilgilendirilecek. Başvuru süreleri ise 10 günden az olmayacak.

isbilgisi.com