Resmi Gazetede Açıklandı! İşten Çıkarma Yasağı ve Kısa Çalışma Ödeneğine 1 Ay Uzatma Kararı!

Cumhurbaşkanı kararı ile Resmi Gazete'de yayınlanan karar sonrasında bugün alınan kararda işten çıkarma yasağının ve kısa çalışma ödeneğinin 1 ay süreyle uzatılmasına karar verildi.

GÜNDEM 30.06.2020 - 09:25 30.06.2020 - 09:25

Pandemi döneminde verilen kısa çalışma ödeneği ve işten çıkarma yasağı son dönemlerde sık sık gündeme geliyordu. Bu süreçte verilen desteklerin ve alınan kararların ne zaman sona ereceği konusunda çeşitli tartışmalar gündeme gelmişti. Bu tartışmanın ardından bu konuda yeni düzenlemelerin yapıldığı bilgisi de gelmişti.

Resmi Gazete’nin bugün yayınlanan sayısında yeni kararların alındığı ifade edildi. Salgın nedeniyle elde olmayan sebeplerden dolayı 30 Haziran tarihine kadar kısa çalışma ödeneğine başvuru yapmış olan işyerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresi uzatıldı. Daha önce Temmuz ayı itibariyle yeni bir düzenleme sonucunda kısa çalışma ödeneğinin sona erdirileceği açıklanmıştı.

Bugün alınan bir karar sonrasında ise kısa çalışma ödeneğinin 1 Temmuz tarihinden itibaren süresi biten iş yerleri için bir ay daha uzatılmasına karar verildi.

İşten Çıkarma Yasağı Devam Edecek

İstihdam oranlarının düşürülmemesi ve ekonomiye herhangi bir zarar vermemesi için Cumhurbaşkanı kararı doğrultusunda 1 ay süreyle uzatılmasına karar verildi. Tamamen ya da kısmen ücretsiz izne çıkarılma uygulamasının da bu süreçte bir ay süreyle uzatıldığı belirtildi.

isbilgisi.com