Koronavirüs salgınıyla mücadelede pek çok dev şirket ekonomik olarak zarar gördü Satışları duran ve pek çok galerisini de kapatmak zorunda akalan araç devi Renault, her geçen gün aldığı önlemlere bir yenisi daha ekliyor. Daha önceki planlamalara göre 24 Nisan’da şirketin Yıllık Olağan Hissedarlar Genel Kurul Toplantısının yapılması bekleniyordu. Salgın sebebiyle toplantının ertelenerek 19 Haziran’da yapılmasına karar verildi.

Şirket tarafından, tüm dünyayı etkisi altına alan ve küresel bir kriz haline gelen koronavirüs salgınında, alınan çeşitli ekonomik önlemlerle birlikte sürecin en hasarsız şekilde atlatılması amaçlanıyor. Şirket yöneticilerinin ve tüm paydaşlarında bu noktada sorumlu davranarak birtakım fedakarlıklarda bulunmaları amaçlanıyor. Genel Kurul Toplantısı’nda bu süreçte temettü dağıtımının teklif edilmemesi yönünde yeni bir karar daha alındı.

Maaşlardan Kesinti Yapılacak

Önlemler kapsamında alınan kararlarda Yönetim Kurulu üyeleri de ellerini taşın altına koyduklarını ifade ettiler. Bu süreçte ücretlerinin tamamının düşürülmesi için bir anlaşma gerçekleştirildi.

Yönetim Kurulu Başkanı olan Jean-Dominique Senard 2020 yılı ikinci çeyreği için aldığı ücretten yüzde 25 oranında bir kesinti yaptı. Yönetim kurulu üyeleri de tasarruf çalışmasına katıldı. 2020 mali yılında geçerli olmak üzere huzur hakları ödemelerinden yüzde 25 oranında feragat ettiklerini açıkladılar.

Kesintilerle birlikte elde edilen tasarrufun nasıl kullanılacağı ise merak konusu olmuştu. 2 Nisan tarihinde yönetim tarafından imzalanmış olan Dayanışma ve Gelecek sözleşmesi fonu için ayrılmasına ve kullanılmasına karar verildi.