Fransız otomobil üreticisi olan Renault, koronavirüs salgınından olumsuz etkilenen şirketler arasında yer alıyor. Üretimlerin durduğu ve satışların olumsuz etkilendiği bu süreçte Renault SA Başkanı Jean Dominique Senard, süreci doğru yönetebilmek için kredi arayışına girdiklerini açıkladı. Virüs salgını nedeniyle ortaya çıkan ekonomik hasarın giderilmesi için 5 milyar euroya kadar devlet desteği bulunan kredi aradıkları belirlendi.

Renault tarafından yapılan açıklamalar çerçevesinde bir süredir devlet destekli kredilerin üzerinde çalışmalar yaptıklarının altı çizildi. Alınacak krediler kamulaştırma üzerine değil geri ödenmek üzere alınacak. Bir dönem Renault’un kontrolü devletin eline geçmişti. Aynı ihtimal tekrar hatırlatıldı. Bunun üzerine böyle bir düşüncenin ve ihtimalin olmadığı özellikle belirtildi.

Renault Bir Süre Önce Kısıtlamaya Gitmişti

Koronavirüs süresince salgının daha fazla büyümesini engellemek için markanın tüm fabrikaları ve galeri merkezlerinin kapatılması, şirketin ekonomik bir sıkıntı içine girmesine neden oldu. Bu süreçte şirket elde nakit tutmak istediği için temettüde birtakım kısıntılar içerisine girdi. Şirket yetkilileri tarafından yılın ikinci çeyreğinde de geçerli olması planlanan ücretlerde yüzde 25 oranında indirim gerçekleştirilmişti. Temettüyü düşürerek elde nakit tutmayı planlayan Renault’un bu hamlesi sonrasında 325 milyon euroluk nakit elde etmiş olacaklar. Şirketin devlet destekli kredi arayışı çağrısı yapmaları üzerine ilerleyen günlerde nasıl bir yol izleyecekler merak konusu oldu.