Ramazan Bayramında Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edilecek Mi? 9 Günlük Sokağa Çıkma Yasağı Mı Geliyor?

Türkiye'de 30 büyükşehir ve Zonguldak'ta bir süredir aralıklarla sokağa çıkma yasağı kararı uygulanıyor. Koronavirüs önlemi kapsamında alınan sokağa çıkma yasaklarına yeni kararlar eklenmeye devam ediyor. Ramazan Bayramı'ndan sokağa çıkma yasağı olacak mı? Ramazan Bayramı'nda sokağa çıkma yasağı kaç gün olacak? Ramazan Bayramı'nda sokağa çıkmak serbest mi?

GÜNDEM 30.04.2020 - 16:12 30.04.2020 - 16:12

Türkiye'de koronavirüs tedbirleri gereğince sokağa çıkma yasağı kararları bir süredir uygulamaya konuldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığındaki Cumhurbaşkanlığı Kabinesi tarafından alınan sokağa çıkma yasağı kararlarını İçişleri Bakanlığı uyguluyor. Yeni sokağa çıkma yasağı kararı alınacak mı?

Türkiye'de bir süredir 30 büyükşehir arasında yer alan Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum; Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van ile Zonguldak'ta sokağa çıkma yasağı kararı aralıklarla uygulanıyor.

Sokağa çıkma yasağı kararı genellikle tatil olan cumartesi ve pazar günleri ile resmi tatillerde yürürlüğe konuluyor. Üretimin aksamaması ve kamu düzenin bozulmaması adına alınan bu kararlara gelişmelere göre yeni kararlar ekleniyor.

Ramazan Bayramı 24 Mayıs Pazar gününe denk gelirken bayramın 2. günü 25 Mayıs Pazartesi, üçüncü günü de 26 Mayıs Salı gününde olacak. Geçmiş yıllarda aradaki günler de resmi tatil ilan edilerek tatil günleri 9 güne çıkarılıyordu. Bu nedenle bu yıl Ramazan Bayramı'nda 9 gün boyunca sokağa çıkma yasağı ilan edileceği iddialar halinde konuşulmaya başlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yönetiminde Pazartesi günü kabine toplantısı yapılacak. Bu toplantıda yeni sokağa çıkma yasağı kararları ele alınacak. Ramazan Bayramı'nda uygulanacak olan rler de gündemegelecek. Peki Ramazan Bayramı'nda sokağa çıkma yasağı ilan edilecek mi?

Hükümete yakın gazetecilerden olan Hürriyet Gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi'nin bugünkü yazısında verdiği bilgilere göre henüz Ramazan bayramı ile alakalı bir sokağa çıkma yasağı gündeme gelmedi. Ancak Arefe günü olan 23 Mayıs Cumartesi ve Ramazan Bayramı'nın 1. günü olan 24 Mayıs Pazar günlerinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Bayramın 2. ve 3. günleri için ise henüz karar verilmedi.

Ramazan Bayramı'na kadar koronavirüs süreci yakından takip edilerek öyle sokağa çıkma yasağı kararı alınması bekleniyor. Açıklanan tablolar çok daha iyi noktalara erişirse bayramın tamamında sokağa çıkma yasağı ilan edilmeyebilir.

isbilgisi.com