Ramazan Bayramı Sokağa Çıkma Yasağının Son Günü Olan Bugün Bakkallar Ve Marketler Açık Olacak Mı?

Türkiye'de 81 ili kapsayan Ramazan Bayramı sokağa çıkma yasağının son günü koronavirüs önlemleri kapsamında alınan kararlar uygulanmaya devam ediyor. 26 Mayıs 2020 Salı gününde de vatandaşlar evlerinden çıkamayacaklar. Peki bugün marketler açık olacak mı? Bugün bakkallar açık olacak mı? Marketler ve bakkallar ne zaman açılacak?

GÜNDEM 26.05.2020 - 10:10 26.05.2020 - 10:10

Koronavirüs salgınının yayılmasını önlemek için Türkiye'nin 81 ilinde Ramazan Bayramı münasebetiyle sokağa çıkma yasağı uygulaması devam ediyor. Bayramlarda sosyal mesafenin korunma ihtimalinin bile olmayacağı endişesi nedeniyle alınan 4 günlük sokağa çıkma yasağının dördüncü günü yaşanıyor.

Son üç gündür sokağa çıkmayarak evlerinde kalan vatandaşlar koronavirüs ile mücadeleye büyük bir katkı sağladılar. Ölümcül salgının yayılım hızını düşürmek ve kontrol altına alınmasını sağlamak için yapılan uygulama vatandaşlardan büyük bir destek gördü.

Vatandaşların iyi niyetle evlerinde kalmalarına rağmen zorunlu ihtiyaçlarını temin etmek için alışveriş gereksinimi de ortaya çıkıyor. Peki sokağa çıkma yasağı uygulanan bugün vatandaşlar zorunlu ihtiyaçlarını giderebilmek için alışveriş yapabilecekler mi? Bugün bakkallar ve marketler açık olacak mı?

BUGÜN BAKKALLAR VE MARKETLER AÇIK OLACAK MI?

İçişleri Bakanlığı'nın 81 il valiliğine gönderdiği Ramazan Bayramı sokağa çıkma yasağı genelgesinde bayram süresince sokağa çıkma yasağı hakkında uygulanacak kurallar açık bir şekilde ifade edildi. Buna göre 26 Mayıs 2020 Salı günü marketler ve bakkalların yanı sıra manavlar ve kasaplar da kapalı olacak. Vatandaşlar bu iş yerlerinden alışveriş yapma imkanı bulamayacaklar. Evlere servis şeklinde dahi vatandaşların orunlu ihtiyaçları giderilemeyecek.

BAKKALLAR VE MARKETLER NE ZAMAN AÇILACAK?

Ramazan Bayrmaı sokağa çıkma yasağı nedeniyle bakkallar ve marketler iki gündür tamamen kapalı vaziyette bulunuyorlar. Üçüncü gün olan bugün de bu iş yerleri kapalı olacaklar. Bakkallar ve marketler bu gece 00:00'da sona erecek olan sokağa çıkma yasağının ardından hemen açılamayacak. Çünkü yasağın biteceği saat bakkalar ve marketler için belirlenen mesai saatleri içerisnde bulunmuyor. Bu nedenle bakkallar ve marketler yarın yani 27 Mayıs 2020 Çarşamba günü saat 09:00'da yeniden açılacaklar.

Öte yandan fırınlar bugün de faaliyetlerine devam edip ekmek üretmeyi sürdürecekler. Fırınlar bundan önce olduğu gibi bugün de araçlarıyla vatandaşlara ekmek satabilecekler.

isbilgisi.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@