Ramazan Ayında Fiyat İstismarlarına Sert Uyarı

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, koronavirüs salgını nedeniyle ramazan ayı içerisinde fiyat istismarları tespit ettiğini açıkladı ve sert uyarıda bulundu.

EKONOMİ 26.04.2020 - 13:08 26.04.2020 - 13:08

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, ramazan ayında tespit edilen fiyat istismarlarına karşı uyarıda bulundu. Çakar; 

"Fiyat istismarları oldukça arttı. Biz bu sorunun farkındayız ve yasal bir düzenleme gelmesi için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İmalatcı, toptancı ve perakendecilerin satış fiyatlarına bir kota getirilmesi gerektiği yönünde çalışmalarımız sürüyor. Tüm görüşmeler sonunda istismarcılara caydırıcı cezaların geleceğinin müjdesini verebilirim." diye konuştu.

Koronavirüs salgını ile birlikte kolonya başta olmak üzere birçok gıda ve temizlik maddesinde fiyat artışları yaşandı. Yaşanan bu artışlar sonucunda tüketicilerin satın alma gücü oldukça düştü. Fiyat istismarı yapan firmaların tespiti sonucunda devlet tarafından uyarılar gönderilmişti fakat dikkate alan veya gizliden yapma devam eden firmalar hakkında cezai işlemler başlatıldı. 

Turhan Çakar bu tip durumların sıkça ülkemizde karşılaşıldığının altını çizerek;

"Bu istismarlar tüketicilerimizi mağdur etmektedir. Temel ihtiyaçlarına erişmekte zorlanan tüketici covid-19 salgını karşısında bağışıklık sistemini her geçen gün kaybediyor. Ramazan ayının gelmesi ile birlikte fiyatlarda yine bir artış gözlemledik bu kabul edilemez" açıklamalarında bulundu.

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, yasal düzenleme içinde şu sözleri sarffetti;

"Fiyatlara ciddi oranda caydırıcı bir yasal düzenleme gelirse tüketiciler büyük ölçüde rahat edeceklerdir. Özellikle tarımsal ve temel gıda ürünlerinde yapılacak olan düzenleme sayesinde satın alma paritesi yükselecek. Yapılacak yasal düzenlemeyle imalatçı, toptancı ve perakendecilerin satış fiyatlarına bir kıstas, bir sınırlama yani bir kar oranı getirilmeli. İstismar edilen serbest fiyat uygulamasına son verilmeli, bu konuda daha sıkı denetimler gerçekleştirilmeli. Fiyat istismarcılarına verilen cezalar caydırıcı olmalı." dedi.