Rakamlarla Altın Piyasası Analizi! Dünya Altın Konseyi 2020 Raporu Açıklandı!

Dünya Altın Konseyi (WGC) tarafından 2020 yılının ilk çeyrek raporu yayınlanarak kamuoyu ile paylaşıldı. Yılın ilk dönemindeki altın rakamları hakkında bilgi veren rapora göre altına olan güven katlanırken yatırım da ciddi oranda artış gösterdi.

EKONOMİ 10.05.2020 - 15:17 10.05.2020 - 15:17

2020 yılına damga vuran koronavirüs tepeden tırnağa tüm dünyada insanların yaşamlarına müdahale etti. Bu müdaheleden finans piyasaları da nasibini aldı. Böyle bir yatırım ortamında işlem görmek zorunda kalan piyasalar arasında ise altın adeta bir yıldız gibi parladı. 2020 yılının en kazançlı yatırım aracı olan altın hakkında Dünya Altın Konseyi (WGC) bir rapor yayınladı.

WGC'nin 2020 ilk çeyrek raporuna göre altın güvenli liman olma özeliğini katlayarak devam ettirdi. Altına olan talep bir önceki yıla göre yüzde 1 artış gösterdi. Altının ons fiyatı ise 1703 dolarla Aralık 2012'den itibaren en yüksek seviyeye ulaştı.

Tüm bu ekonomik verilere paralel olarak küresel altın talebi yükseliş kaydetti. 2020 yılının ilk çeyreğinde altın talebi 55 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaştı. Bu aynı zamanda son 7 yılın en yüksek seviyesi oldu.

Altına olan yatırım artarken mücevher satışı konusunda ciddi bir azalma yaşandı. Mücevher satışı yapan kuyumcular koronavirüs nedeniyle kapandıkları için piyasada bir daralma meydana geldi. Ayrıca salgın döneminde mücevher insanların öncelik sırasının epey sonlarına doğru itildi. Bu nedenle satış rakamları direk etki altında kaldı.

WGC'nin raporundan bağımsız olarak Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası rezervlerinin 2020 yılının ilk çeyreğinde artış gösterdiği ortaya çıktı. Buna göre Merkez Bankası'nın altın rezervi 72,7 ton artarak 485,2 ton oldu.

isbilgisi.com