PTT Rapor Parası Sorgulama Nasıl ve Nereden Yapılır?

Rapor parası PTT üzerinden çalışan personelin hesabına yatar. Rapor parası sorgulama işlemi için başvurulabilecek resmi yolları ve güncel bilgileri yazımızda sizler için aktarıyoruz.

ÖNEMLİ BAŞLIKLAR 08.11.2019 - 16:16 08.11.2019 - 16:16

Çalışan kişi hastalığı nedeni ile iş günlerinde istirahat etmek zorunda kaldı ise, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kendisine çalışamadığı günlere mahsuben yatırılan para rapor parası olarak adlandırılır. Rapor parası sorgulama yolu ile çalışan kişi bahse konu paranın hesabına yatıp yatmadığını kontrol edebilir.

Rapor Parası Sorgulama Sonucu Paranın Çekilme Süresi

Rapor parası için müracaat edilmesinden sonra Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından çalışan kişinin hesabına yatırılır. Rapor müracaatı, işverenin çalışanın aldığı rapor belgesini Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirmesi ile başlar. Müracaat edilen tarihi takip eden 15 gün içinde rapor parası yatırılır.Bu para yatırılmasını takip eden 2 ay içinde çekilmelidir. Bu paranın 2 aylık zaman zarfında çekilmemesi durumunda para Sosyal Güvenlik Kurumuna geri döner.

Alo 170 Hattı Üzerinden Rapor Parası Sorgulama

Alo 170 hattı arandığında çalışan rapor parası sorgulamasını yapabilir. Alo 170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı olarak görev yapmaktadır. Bu hat aranarak çalışan kişiler çalıştıkları kurum ile ilgili bilgileri ve çalışma prosedürlerini sorgulayarak, öğrenebilirler. Alo 170 üzerinden sorgulama yapmak için arayan kişi kendisine ait kimlik bilgilerini vermelidir.

E-devlet Üzerinden Rapor Parası Sorgulama

E-devlet kullanılarak rapor parası sorgulanabilir. E-devlet üzerinden rapor parası sorgulaması için, çalışan kişi TC Kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yaparak gerekli bilgileri öğrenebilir.  Çalışan kişi  https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme  adresi üzerinden giriş yaparak rapor parası sorgulama işlemini yapabilirler. Bu adrese girildikten sonra kimlik doğrulama için TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi yazılır.

E-devlet Şifresi Alınması

E-devlet şifresi edinmek son derece kolaydır. E-devlet şifresi PTT şubelerinden alınır. E–devlet şifresi almak isteyen kişi tercih edeceği herhangi bir PTT şubesine nüfus cüzdanı le birlikte müracaat etmelidir. Bu müracaat sonrası, başvuru sahibinin cep telefonuna SMS yollanarak güvenlik doğrulaması yapılır. SMS, PTT görevlisine okunduktan sonra, 2 TL ücret ödenerek e-devlet şifresi alınır. E-devlet şifresi kullanıcıya kapalı zarfta verilir. Güvenlik açısından 3. kişilerle kesinlikle paylaşılmamalıdır.

Başvuruda bulunan kişinin daha önce edinmiş olduğu e-devlet şifresi olup da, kaybettiği için müracaat ediyorsa yine aynı işlemler yapılır. Tek fark 2 TL yerine 4 TL ödenmesi gereğidir.

Rapor Parası Müracaat Süreci

Rapor parası başvurusu online olarak internet üzerinden gerçekleştirilir. Bunun için izlenmesi gereken basamaklar şunlardır:

•    Rapor alan çalışan, rapor belgesini işverene verir.
•    Rapor, verilmesini takip eden ilk 5 gün içinde işveren tarafından e-rapor sistemine işlenmelidir.
•    5 Gün içinde işveren rapor girişi yapmaz ise, kendisine ceza verilir.
•    Rapor, Sosyal Güvenlik Kurumu yetkilileri tarafından incelenir. Bu incelemede, raporun para ödenmesi için usule uygun olup olmadığına bakılır.
•    Yapılan inceleme sonucu rapor kurallara uygun ise, rapor parası çalışanın hesabına yatırılır. Rapor parası çalışanın işyerine bildirmiş olduğu kişisel hesabına yatırılır. İşçiye ait tanımlı bir hesap olmaması halinde, para çalışanın adına PTT’ye yatırılır.
•    Rapor parası çalışan hesabına yatar yatmaz, çalışanın tanımlı cep telefonuna SMS gelir.
•    SMS bilgisini alan kişi banka hesabı ya da PTT üzerinden parasını çekebilir.

Rapor parası almak için, ibraz edilen raporun devlet hastanelerinde görev yapan bir doktor tarafından verilmiş olması gerekir. Özel çalışmakta olan bir hekim tarafından verilen rapor için Sosyal Güvenlik Kurumu herhangi bir ödeme yapmaz. Rapor parası sorgulama işlemi için başvurulabilecek resmi yollar, yukarıda belirtildiği gibi Alo 170 ya da e-devlet sistemidir.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@