PTT Kargo Kargom Kaç Günde Gelir, Gider?

PTT kargonun gelmesi, kısa sürede gerçekleşir. Çünkü PTT firması yıllar boyunca hızlı hizmet konusunda adını duyurmayı başarmıştır. PTT kargo, ürünleri alıcılarına genellikle 1 ile 4 gün içerisinde ulaştırır. Bu durum yoğunluktan dolayı birkaç güne aksayabilir. Bunun dışında PTT kargo ile yurtdışından yapılan alışverişler 15 günde gelir.

ÖNEMLİ BAŞLIKLAR 16.03.2020 - 17:32 16.03.2020 - 17:32

Fakat, yurtdışından Türkiye’ye ürünlerin ulaşması için gümrük işlemleri 1.5 aya kadar sürebilir. Bu yüzden alıcılara en geç ürünler PTT kargo ile 1,5 ay sonra ulaşabilir. Kargoların daha hızlı bir şekilde ulaşmasını isteyenler, PTT kargonun acil kargo hizmetinden yararlanabilir. Bu sayede kargolar alıcılara daha çabuk bir şekilde ulaşmış olur.

PTT Kargo Gidiş Süresi

PTT kargonun gidiş süresi, alıcılara toplamda 1-4 gün içerisinde olur. Göndericiler ürünlerin hemen karşı tarafa gönderilmesini istedikleri zaman PTT kargo VIP hizmetini kullanarak çabuk bir şekilde kargolarını karşı tarafa ulaştırabilir. Alıcıların evleri şehir merkezi dışındaysa kargolar 7 gün içerisinde ulaşılması gereken yere gider.  Yurtdışından giden kargolar ise 15 gün içerisinde gidebilir. Bu sürenin 45 güne de çıkabilme ihtimali vardır.

PTT Kargo Geliş Süresi

PTT kargonun siparişleri getirme süresi, çoğunlukla 1-4 günde gerçekleşir. Bazı zamanlarda ürünlerin verilen sürelerden daha erken ve geç gelebilme durumları da vardır. Yurtdışından PTT ile gelen kargolar ise yaklaşık olarak 15 gün içerisinde gelir. Gümrük durumlarının olmasından dolayı bu süre 45 güne çıkabilir. Bu yüzden PTT kargoları, yurtiçinden en fazla 4 gün, yurtdışından ise 45 gün içerisinde gelir.

PTT Kargo Dağıtımı

PTT kargo dağıtım günleri Pazartesi ve Cuma günleri arasında yapılır. Hafta sonları firmanın tatil günleri olduğu için ürünlerin dağıtımı hiçbir koşulda yapılmaz. PTT kargo dağıtımlarının saatleri ise 08.30 ile 17.00 arasında gerçekleşir. Bu yüzden PTT kargo dağıtım saatleri içerisinde alıcılar ürünlerini teslim almalıdır.

PTT Kargo Durumunu Öğrenme

PTT kargo ile ürünlerin durumunu öğrenmek isteyen alıcılar internet üzerinden kolay bir şekilde sorgulama yapabilir. Bunun için ilk önce alıcıların PTT kargo takip kodunu bilmeleri gerekir. PTT kargo takip kodu temin edildikten sonra PTT’nin resmi internet adresine giriş yapılarak çıkan ekrana 13 haneli kargo takip kodunun ve güvenlik numarasının yazılması gerekir. Bütün bilgiler eksiksiz bir şekilde doldurulduktan sonra otomatik olarak kargonun ne zaman geleceği ile ilgili detaylar hızlı bir şekilde öğrenilir. Bunun yanı sıra e-devlet sistemi üzerinden de alıcılar kargolarının durumu hakkında sorgulama yapabilir. Sorgulamanın yapılmasından önce e-devlet sistemine şifre ile giriş yapılması gerekir. Girişin sağlanılmasından sonra ekrana 13 haneli kargo takip kodu ve makbuz üzerindeki güvenlik numarası girilmelidir. Her şey yazıldıktan sonra “Sorgula” sekmesine basılarak kargonun durumu kolay bir şekilde öğrenilebilir. Bununla birlikte kargolarını sorgulamak isteyenler, 444 17 88 numaralı PTT kargo müşteri hizmetleri hattını arayabilir.

PTT Kargo Gönderim Ücreti Hesaplama

PTT kargo gönderim ücretleri bazı durumlarda farklılık gösterebilir. Göndericilerin PTT kargo ile gönderdikleri ürünler için ödeyecekleri ücreti hesaplayabilmelerinde uygulamaları gereken adımlar sırasıyla aşağıda verilmektedir. Bu adımlar şu şekildedir:

  • Ücretlerin hesaplanmasına geçilmeden önce PTT’nin resmi internet adresine giriş yapılmalıdır.
  • Siteye giriş yapıldıktan sonra “PTT Kargo Ücret Hesaplama” sekmesine tıklanmalıdır.
  • Daha sonra kargonun yurtiçine gönderileceğine dair seçeneğin tercih edilmesi gerekir.
  • Seçimler yapıldıktan sonra ekrana kargonun boyutu, kilosu ve yüksekliği yazılmalıdır.
  • Kargo hakkında bütün bilgiler eksiksiz bir şekilde girildikten sonra “Hesapla” butonuna basılarak PTT kargo için ödenecek gönderim ücretleri hızlı bir şekilde online olarak öğrenilebilir.

isbilgisi.com