PTT İşsizlik Maaşı Sorgulama Nasıl ve Nereden Yapılır?

PTT işsizlik maaşı sorgulama işlemi internet üzerinden kolay bir şekilde yapılabilir. PTT işsizlik maaşı, çalışanların işveren tarafından bir sebep öne sürmeden işten çıkarılması sonucunda çalışmadıkları süre boyunca ihtiyaçlarını karşılamaları için İŞKUR tarafından verilir.

DEVLET DESTEKLERİ 25.10.2019 - 16:21 25.10.2019 - 16:21

İşsizlik maaşının alınması için istenilen koşullar sağlandıktan sonra belgelerle beraber İş Mahkemeleri’ne gidilmesi gerekir.

PTT İşsizlik Maaşı Sorgulama Adımları

PTT işsizlik maaşı sorgulama işlemleri internet üzerinden online bir şekilde yapılabilir. Aşağıda işsizlik maaşı alacakların uygulamaları gereken adımlar sırasıyla açıklanmaktadır. Bu adımlar şu şekildedir:

  • Sorgulama işleminin gerçekleşmesi için ilk önce “www.turkiye.gov.tr” internet adresine e-devlet şifresi ile beraber giriş yapılması gerekir.
  • E-devlet sistemine giriş sağlandıktan sonra kimlik doğrulama sayfası ile karşılaşılır.
  • Kimlik doğrulama adımında ise T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi girilmelidir.
  • Bütün bilgiler girilip kimlik doğrulama yapıldıktan sonra sistem üzerinden otomatik bir şekilde PTT işsizlik maaşı sorgulanabilir.

Yukarıda verilen adımlar sayesinde işten çıkarılanlar alacakları işsizlik maaşını internet üzerinden kolay bir şekilde öğrenebilir.

PTT İşsizlik Maaşı Alabilmek İçin İstenen Koşullar

PTT işsizlik maaşının alınması için şartlara uyum sağlanması gerekir. Aşağıda PTT işsizlik maaşını alacakların uyması gereken kurallar yer alır. Bu kurallar şu şekildedir:

  • İşsizlik maaşının alınması için çalışanın hiçbir hatası olmadan işverenin sebepsiz bir yere işten çıkarması gerekir.
  • Çalışanın en az 600 sigorta prim gününü ödemesi şartı aranır.
  • Bunun dışında PTT işsizlik maaşının alınması için çalışanın işten çıkarıldıktan hemen sonra 1 ay içerisinde İŞKUR’a müracaat etmesi gerekir.

Yukarıda verilen koşullara uyum sağlanması durumunda İŞKUR tarafından işsiz kalanlara çalışmadıkları süre boyunca para yardımı yapılır.

PTT İşsizlik Maaşı Başvuru Süreci

PTT işsizlik maaşına müracaatta bulunmak için ilk önce çalışanın kendi isteği dışında işten çıkarılmış olması gerekir. Bu şartlar doğrultusunda çalışan işten çıkarıldıktan hemen sonra 1 ay içerisinde İŞKUR’a belge ve evraklarla beraber gitmelidir. Zamanında yapılmayan başvurular bir daha hiçbir şekilde kabul edilemez. Bunun dışında işsizlik maaşını almak için işten çıkarılanlar internet üzerinden de online bir şekilde başvuru işlemlerini gerçekleştirebilir. İlk önce “www.iskur.gov.tr veya “www.turkiye.gov.tr” resmi internet adresine giriş yapılması gerekir. Sisteme giriş yapıldıktan sonra başvuru formu eksiksiz bir şekilde doldurularak kurumlara zamanında gönderilmelidir.  

PTT İşsizlik Maaşı Ücreti

Çalışanların hiçbir sebep olmadan işinden çıkarılması durumunda işsizlik maaşını alma hakları vardır. PTT işsizlik maaşının ücreti her sene farklılık gösterir. Genel olarak çalışanların alması gereken işsizlik maaşının miktarı toplamda 2.046,72 TL olarak belirlenir. Bu miktarın belirlenmesinde çalışanın son 4 ay içerisinde ayda elde ettikleri gelirin toplamının %40’ı ele alınır. Böylece elde edilen sonuç işten çıkarılanların alacakları işsizlik maaşının miktarı olur. İşsiz kalanlar verilen miktar ile işten çıkarıldıkları süre zarfında ihtiyaçlarını karşılayabilme imkânını elde eder.

PTT İşsizlik Maaşının Kesilmesine Sebep Olan Etkenler

PTT işsizlik maaşının kesilmesinde bazı faktörler rol oynar. Aşağıda PTT işsizlik maaşının kesilmesine neden olan etkenler yer alır:

  • İşten çıkarılanların PTT işsizlik maaşı almasına rağmen başka bir yerden gelirinin olması veya sigorta birimlerinden para yardımı alması sonucunda işsizlik maaşı kesilir.
  • İşsizlik maaşını veren yerin işten çıkarılanlar için düzenledikleri eğitimlere bir sebep göstermeden katılım gösterilmemesi durumunda işsizlik maaşı geri alınır.
  • İşsizlik maaşı alanların kurum tarafından talep edilen davranışları yapmadıkları zaman ve istenilen belgeleri kuruma iletmedikleri durumunda her koşulda işsizlik maaşı kesilir.

Kaynak: www.isbilgisi.com

ISBILGISI.COM ÖZEL HABERİDİR, AKTİF LİNK BAĞLANTISI VERİLMEDEN HABERİN BİR BÖLÜMÜ YA DA TAMAMI KOPYALANAMAZ / ALINTILANAMAZ... YASAL HAKLARIMIZ SAKLIDIR.