Memurların beklediği haber geldi! İşte detaylar Memurların beklediği haber geldi! İşte detaylar

Prof. Dr. Şamil Şen'den İstanbul depremi için uyarı geldi - Türkiye'de gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli iki büyük deprem sonrasında 11 şehirde ciddi şekilde etkilendi. Yaşanan felaketler sonrasında ülkede deprem tartışmaları da ciddi şekilde alevlenirken bu süreçte uzman isimlerinde yorumları takip altına alındı. İşaret edilen yerler arasında İstanbul şehride yer alırken kaç büyüklüğünde deprem olacağı ve daha fazlası da araştırılıyor.

İstanbul şehrinde olası deprem sonrasında dönüştürem ve güçlendirme çalışmaları da hızlanırken İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Mühendislik Fakültesi Genel Jeoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şamil Şen'den uyarı da geldi.

Şamil Şen, "Doğa Anadolu fayı ile San Andreas fayının 3 boyutlu gerilme dağılımını burada görüyoruz. Görüldüğü üzere iki fay simetri şekli gibi gözüküyor. Bizim fayımız sol yönlü, San Andreas fayı sağ yönlü. Fermuarın açık kısmı ve kapalı kısmı şeklinde birbirine iki fay benzemektedir. Marmara'da değişik kollar bulunuyor. İzmit'ten gelen Kuzey Anadolu fayı Marmara denizi içirişinde kollara ayrılıyor. Fermuar şekline benzemektedir. Dolasıyla burada da çiftli deprem, yani son depremlerimiz gibi olabilir. ABD'de bu konuda tartışmalar var. Türkiye'de bu şekilde deprem oldu. Bizde de çiftli deprem olabilir tartışmaları var." ifadelerine yer verildi.