Yaşanan deprem felaketinin ardından yeniden gündeme gelen prefabrik ev yardımı hakkında merak edilenlerin artmasının ardından gelen son açıklama ile birlikte prefabrik ev yardımlarından limitlerin yükseltildiği öğrenildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklama ile birlikte bu limitlerin yükseldiğinin öğrenilmesinin ardından kimlerin prefabrik ev yardımından faydalanabielceği konusu da oldukça merak edildi. 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Oturulamayacak derecede eski, bakımsız ve sağlıksız evlerde yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşlara evlerinin bakım-onarımı, betonarme ev yapım yardımı, prefabrik ev yapım yardımı ve afet kapsamında ev eşyası alımı için ayni veya nakdi olarak yapılan yardım olarak tanımlanan prefabrik yardımlar hakkında limitin artırıldığına dair yeni açıklama geldi. Detaylar belli oldu. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLADI! 

Yapılacak olan bu çalışmaları yöneten Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen açıklama ile birlikte limitlerin artırıldığı, "Prefabrik ev yapımı yardımını 40 bin liradan 150 bin liraya, betonarme ev yardımını 70 bin liradan 200 bin liraya, öksüz yetim yardımını 300 liradan 600 liraya, eşi vefat etmiş kadınlara yapılan yardımı 500 liradan bin liraya, şartlı sağlık yardımını 55 liradan 100 liraya yükselttik" şeklinde yapılan açıklama ile birlikte duyuruldu. 

Dolar'ı olanlar buraya! Son 1,5 gününüz kaldı Dolar'ı olanlar buraya! Son 1,5 gününüz kaldı

Konu hakkında merak edilenlerin artmasının ardından ise prefabrik ev yardımından kimlerin faydalanabileceği gibi konular da yer aldı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada bu yardımdan faydalanabilecek olan kişiler açıklandı. 

KİMLER FAYDALANABİLİR? 

Prefabrik ev yardımından faydalanmak isteyen kişiler tarafından en çok merak edilen konulardan biri de bu desteklerinden kimlerin faydalanabileceği oldu. Konu hakkında yapılan açıklamalara göre bu yardımdam faydalanacak olan kişilerin sağlayabileceği kişilerin öncelikle evlerinin kullanılmaz halde olması gerektiği öğrenildi. Bunun yanı sıra da kişilerin sağlaması gereken başlıca şartlar da şu şekildeydi; 

  • Muhtaçlık sınırının altında yaşayanlara veriliyor.
  • Yani hane halkı kişi başına düşen aylık kazancı güncel asgari ücretin 1/3’ünün altında olanlar,
  • İşsiz ve gelirsiz olanlar, prefabrik veya betonarme ev yardımından öncelikli şekilde faydalanabileceği öğrenildi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan son açıklama ile birlikte de kişilerin alabilecekleri bu limitlerin artırıldığı öğrenildi.