Piyasalar Merkez Bankası'nı Bekliyor! Merkez Bankası Faiz İndirimi Yapacak Mı? Merkez Bankası Mayıs Ayı Faiz Kararı Ne Zaman Açıklanacak?

Türkiye'de piyasalar bu hafta Merkez Bankası'ndan gelecek faiz kararına kilitlendi. Merkez Bankası Mayıs ayında faiz indirimi yapacak mı? Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak? Merkez Bankası faiz indirimini hangi gün yapacak?

EKONOMİ 19.05.2020 - 11:16 19.05.2020 - 11:16

Türkiye'de piyasalar Merkez Bankası'ndan gelecek faiz kararına kilitlendi. Tüm ekonomik çevreler Merkez Bankası'nın Mayıs ayında faiz indirimine gidip gitmeyeceğini merakla beklemeye başladılar.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, 21 Mayıs 2020 Perşembe günü toplanacak. Bu toplantıda faiz kararı verilecek ve o gün saat 14:00'da bu karar kamuoyuna duyurulacak.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun Mayıs ayında faiz indirimi kararı alması piyasalarda bir beklenti haline geldi.

MERKEZ BANKASI ÜST ÜSTE 8 DEFA FAİZ İNDİRİMİ YAPTI

Nisan ayında yapılan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısında politika faizi 100 puan indirilerek faizler yüzde 9,75'ten yüzde 8,75'e çekilmişti. Bu faiz indirimi aynı zamanda Merkez Bankası'nın üst üste sekizinci defa faiz indirimi yapması şeklinde kayıtlara geçmişti.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Mayıs ayı toplantısında yeni bir faiz indirimi kararı verirse üst üste 9. defa faiz indirimi yapmış olacak.

Türkiye'de alınacak yeni bir faiz indirimi kararının piyasalara güven vereceği ve ekonomik açıdan hareketliliğe sebep olacağı belirtiliyor.

isbilgisi.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@