Petrolde Yalancı Bahar Sona Erdi! Motorine İndirim Geliyor!

Küresel petrol piyasasında üretim kısıtlaması gibi alınan tüm önlemlerin petrol fiyatlarını yükseltmesinin ardından yalancı bahar sona erdi ve petrol fiyatları yeniden düşüşe geçti. Bu düşüş Türkiye'de araç sahibi vatandaşların cebine indirim olarak yansımaya başlıyor. İlk olarak motorinin litre fiyatında indirim yapılacak.

EKONOMİ 07.05.2020 - 11:03 07.05.2020 - 11:03

Küresel petrol piyasası içerisine düştüğü krizi çözmek için bir süre önce bazı önlemler almıştı. Bu önlemlerin etkisi kısa sürdü. 5 gün üst üste yükselen petrol fiyatları yeniden gerilemeye başladı. Bu nedenle son dönemlerde Türkiye'de fiyatı zamlanan motorinde bu geceden itibaren geçerli olmak üzere indirim yapılacak.

Petrol üreten ülkeler için 2020 kabus gibi geçmeye devam ediyor. Koronavirüs nedeniyle azalan talebin ardından başlayan kriz Suudi Arabistan ve Rusya'nın çekişmesi ile büyük bir çıkmaza girmiş petrol fiyatları tarihi indirimlerle karşı karşıya kalmıştı.

Yaşanan sürecin ardından daha fazla zarar etmek istemeyen ülkeler petrol üretiminde kısıtlamaya gitmiş ve bu kararın uygulanmaya başlandığı tarihten itibaren petrol fiyatları yükselişe geçmişti. Ancak bir süredir devam eden yükseliş yerini indirimlere bırakmak zorunda kaldı. Brent petrolün fiyatı 31 dolar seviyesine yükselmişti bugün ise 28 dolara kadar düştü.

Uluslar arası piyasada benzin ve motorin fiyatlarında da indirimler yapılmaya başlandı. Buna göre son 24 saat içerisinde benzinin tonu 9 dolar, motorinin tonu ise 8 dolar düştü. Bunun ardından Türkiye'de akaryakıt fiyatlarında indirim gündeme geldi.

Dolar kurunun fırlaması nedeniyle motorine yapılması düşünülen indirim oranı biraz düşüş gösterse de bu geceden itibaren geçerli olmak üzere motorinin litre fiyatında 7 kuruşluk indirim yapılacak.

Benzin fiyatlarında şimdilik herhangi bir fiyat değişimi yaşanmazken yarın bunun gündeme gelebileceği belirtiliyor.

isbilgisi.com