Küresel petrol piyasaları 2020'de olduğu gibi 2021'de de büyük bir kriz ile karşı karşıya kaldı. Koronavirüs süreci nedeniyle geçtiğimiz yıl düşen petrol talebi sektröede ciddi bir sıkıntının kapısını aralmıştı. Petrol üretimi ile talep arasındaki büyük uçurum nedeniyle dibi gören petrol fiyatları 2021 yılında da aynı risk ile karşı karşıya kaldı.

PETROL PİYASASINDA DEV KRİZ!

Koronavirüs sürecinin yeniden başlaması nedeniyle dünyada petrol talebinde bir miktar azalma yaşanmaya başlandı. Buna karşın petrol üreten ülkelere OPEC öncülüğünde üretin kısıntısı teklifi yapıldı. Ancak Rusya öncülüğünde bazı ülkeler üretin kısıntısı yerine üretim arttırılması yönünde adım atmaya hazırlandıklarını açıklayınca büyük bir krizin fitili alevlendi. Petrol fiyatları bu durumda anında etkilendi. Brent petrolün varili 53 dolardan satılırken bir anda 50 doların altına geriledi.

EPGİS İNDİRİMİ RESMEN AÇIKLADI!

Yaşanan petrol krizi ile düşen petrol fiyatları Türkiye'de akaryakıt fiyatlarına yanısıtıldı. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından sürpriz bir indirim açıklaması yapıldı. Buna göre benzin fiyatlarında toplamda 11 kuruşluk indirim resmen açıklandı. Ancak bunun pompaya yansımasının farklı bir şekilde olacağı duyuruldu.

EPGİS tarafından yapılan açıklamaya göre benzin fiyatlarında uygulanacak olan 4 kuruşluk indirim ÖTV artışından dolayı pompa fiyatlarına yansımayacak. Ancak 7 kuruşluk indirim bu gece yarısından itibaren benzin fiyatlarına yansıtılacak.

isbilgisi.com