Petrolde fiyatların 0 doların altına inmesi büyük şaşkınlığa neden olmuştu. Bu noktada piyasaların etkilendiği sürecin bundan sonraki dönemde nasıl devam edeceği de merak konusu haline geldi. Petrol fiyatlarında yaşanan ani düşüşün neden yaşandığı merak ediliyor. Koronavirüs salgınının bu süreci tetiklediği, salgın nedeniyle üretilen petrolü kimsenin almak istemediği ve bu sebeple talebin oluşmadığı ortaya çıktı. Şimdilerde talep olmamasına rağmen üretilen petrolü koyacak yer bulunamıyor.

Hatta üzerine para verip petrolün verilecek yer arandığının altı bir kez daha çizildi. Salgın nedeniyle dünya genelinde pek çok ülkede sokağa çıkma yasağının yaşanması insanları evde oturmaya zorladı. Trafiğe çıkmayan insanlar için petrol kullanımının ciddi oranda azaltıldığı ortaya çıktı.

Salgın sanayi üretimlerini de etkiledi ve hatta durma noktasına geldi. Buna rağmen petrol kuyuları çalışmaya devam ediyor. Genel olarak çıkarılan petrol sahalarının zarar görmemesi için bunun yapılması son derece önemli. Çıkan petrolün konulacak yer bulunamaması fiyatların düşmesine ve tarihi bir rekor kırmasına neden oldu.

Petrol Fiyatları Benzin Fiyatlarını Etkileyecek Mi?

Petrol fiyatlarında yaşanan rekor düşüş sonrasında vatandaş heyecanlanmaya başladı. Genellikle petrol fiyatlarında meydana gelen değişim sonrasında akaryakıt fiyatlarının değişim gösterdiği bilinirken bu rekor düşüşün şikayet edilen benzin fiyatlarına etkilerinin ne olacağı merak edilmeye başladı.

Dün akşam yapılan 8 kuruşluk indirim sonrasında fiyatların yeniden düşürülüp ideal seviyeye gelebileceği umut edilirken, uzmanlar durumun sanıldığı gibi olmadığının altını çizdiler. Bu süreçte petrol bir kuruş seviyelerine düşse bile alınan ÖTV ve KDV’ler çerçevesinde benzinin litre fiyatının 2.57 seviyelerine kadar inebileceğinin, bunun da pek mümkün olmadığının açıklaması yapıldı.