Ana Sayfa DÜNYA Pakistan ve Hindistan Arasında Sular Duruluyor

Pakistan ve Hindistan Arasında Sular Duruluyor

Pakistan ve Hindistan arasında sular duruluyor. İki ülke arasında görüşmeler hız kazandı.

7
0
Paylaş

Pakistan ile Hindistan arasındaki gerilim giderek azalıyor. Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmut Kureyşi,  Hindistan Büyükelçisini tekrardan yeni Delhi’ye gönderme kararı aldıklarını duyurdu.

Şah Mahmut Kureyşi, yapmış olduğu açıklamada Pakistan ve Hindistan arasındaki ilişkilerin düzelmesi ve savaşın son bulabilmesi için adımlar atmaya devam edeceklerini söyledi. Hindistan’a büyükelçilisini geri gönderme kararı aldıklarını söyleyen Şah Mahmut Kureyşi, bunun son derece önemli bir gelişme olduğunu duyurdu. Pakistan ve Hindistan arasındaki ilişkileri geliştirme teşebbüs olarak iki ülke arasında görüşmeler hız kesmeden devam ediyor. Pakistan Dışişleri Bakanı Çin Rusya Türkiye Birleşik Arap Emirlikleri ve Abdili mevki ilaçları ile görüşerek iki ülke arasındaki gerginlik bitirmek için yapmış oldukları çalışmalardan dolayı minnettar olduklarını söyledi.

Keşmir’in Hindistan’a ait Bölgesi’nde 14 Şubat’ta yapılan Milis saldırılarına yönelik 40 kişinin hayatını kaybetmesinden dolayı Hindistan hükümeti bu olayda Pakistan’ın parmağının olduğunu iddia etmiş ve Pakistan’a savaş ilan etmişti. O günden bu yana yaşanan gerilim de 7 kişi hayatını kaybetmişti. Hayatını kaybedenler arasında sivil vatandaşlar da yer alıyor. Ayrıca Pakistan geçtiğimiz günlerde esir düşen Hintli pilotu teslim etmişti.

İki ülke birbirlerinin hava sahasını ihlal etse de aralarında yaşanan gerilim her geçen gün düşmeye devam ediyor. Özellikle Pakistan tarafından gelen ılımlı yaklaşımlar ile sular neredeyse durulmaya başladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here