Pakistan-Türk Maarif okulu öğrencileri bilim yarışmasında dünya şampiyonu oldu

Türkiye Maarif Vakfı tarafından yürütülen Karaçi’deki Pakistan-Türkiye Maarif Uluslararası Okullar Koleji’ne devam eden Pakistanlı iki öğrenci, Talia Kulsoom ve Ume Kulsoom, Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenen Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı (Regeneron ISEF) büyük finalinde dünya şampiyonu oldular, Cuma günü okul tarafından bir basın açıklaması yapıldı.

Regeneron ISEF, her yıl düzenlenen dünyanın en büyük uluslararası bilim yarışmasıdır. Her yıl 63’ten fazla ülkeden yaklaşık 1.800 lise öğrencisine bağımsız araştırmalarını sergileme fırsatı verilir.

Atlanta’da düzenlenen Regeneron ISEF 2022’ye katılmak üzere yarışmada finalist olarak seçilen Talia ve Ume, bu yıl Pakistan’ı bu küresel platformda temsil etme fırsatı buldu. Bilim fuarı üç turdan oluşuyor – Karaçi’de düzenlenen bölgesel tur, Lahor’da düzenlenen ulusal tur ve Atlanta, ABD’deki son tur

İki 12. sınıf öğrencisi, öğretmenleri Hira Bashir gözetiminde, “Cedrus Deodara’dan (ağaç) elde edilen Vegan Deri” projesiyle fizik bilimi kategorisinde birinci oldular.

Açıklamada, “Okulun öğrencilerinin çoğu yeşil dünyaya ve kaynakların korunmasına inanıyor, bu da onları bu eşsiz fikri ortaya atmaya teşvik ediyor” dedi.

Pakistan-Türkiye Maarif Uluslararası Okulları ve Kolejleri, Türkiye Maarif Vakfı çatısı altında Pakistan’ın her yerinde 28 kampüsü ile eğitim yoluyla topluma hizmet etmektedir.

Maarif Vakfı Okulları, 49 ülkede 427 eğitim kurumu ile yerel ve evrensel müfredatlarla uluslararası eğitim faaliyetleri yürütmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.