Ana Sayfa DÜNYA Pakistan – Hindistan Sınırında Sıcak Anlar

Pakistan – Hindistan Sınırında Sıcak Anlar

Pakistan Hindistan arasındaki gerginlik artıyor. İki ülke sınırda çatışmaya başladı.

7
0
Paylaş

Pakistan Hindistan sınırında taraflar birbirlerine karşılıklı ateş açmaya başladı. Hint askerlerinin ağır silahlarla Pakistan bölgelerini vurmaya başladı ve bu saldırılarda 4 Pakistanlı askerin hayatını kaybettiği açıklandı.

Pakistan’ın ateş açtı bölgelerde ise Hintli asker hayatını kaybetti. Hindistan ve Pakistan Kaşmir deki kontrol attığında karşılıklı ateş açması sonucu Pakistan’dan 4 Hindistan’dan ise 3 asker hayatını kaybetti. Ayrıca 2 Pakistan askerinin de yaralandığı bildirildi. Pakistan Ordu sözcülüğü bir basın açıklaması yayınladı. Hint askerlerinin ağır silahlarla Nakiyal, Tattapani ve Jandrot bölgelerinde sivilleri hedef aldığı aktarıldı. Hint askerlerinin ağır ateşlerle bölgeye ateş açtığı öğrenildi açıklamada 2 Pakistanlı askerin ve 2 sivilin hayatını kaybettiği vurgulandı.

Hintli yetkililer ise Pakistan’ın ateş açması sonucu 3 sivilin hayatını kaybettiği belirtti. Pakistan Hindistan arasındaki gerilim Kaşmir Hindistan idaresindeki kısmında 14 Şubat’ta milis güçlerine yapılan ve 44 kişinin öldüğü bombalı saldırı ile başlamıştı. Yeni Delhi yönetimi yapılan millet güçlerinin saldırıyı Pakistan’ın gerçekleştirdiği ve arkasında Pakistanlı yetkililerin olduğunu söylemişti. Pakistan ise bu suçlamayı reddederek saldırıyı kınadı. İki ülke birbirlerinin hava sağlığını ihlal etmiş ve karşılıklı uçaklarını düşürmüştü.

Pakistan Başbakanı İmran Han da daha önce Hindistan’ı sorunları diyalog yoluyla çözmeye ve sağduyulu olmaya davet etmişti ancak Hindistan tarafında ise tam tersi bir tutum söz konusu oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here