Koronavirüs salgını tüm dünyayı etkisi altına almışken, Türkiye’de de etkisini göstermeye devam ediyor. Virüs salgınının etkileri ekonomiyi zora sokmaya başladı. Vatandaşın rahat bir nefes alması ve ekonomik daralmayı engellemek için Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından bir ekonomik rapor açıklandı. 19 maddelik ekonomik raporun açıklanmasının ardından kamu bankaları vatandaşa ve devlete destek vermek için harekete geçti.

Kamu bankaları tarafından verilen ihtiyaç destek kredileri, düşük faizli mevcut kredi ve kredi borcu erteleme gibi durumlar karşısında özel bankalar da gerekli yardımları gerçekleştireceklerini belirtmişlerdi. Bunun üzerine özel bankalardan yeni destek kredileri ya da düşük faizli kredi erteleme çalışmaları beklenirken, vatandaşlardan daha fazla yararlanmaya çalıştıkları belirlendi.

Özel Bankalardan İcra Takibi

Krizi fırsata çevirmek isteyen özel bankalar, yardımcı olmak yerine pek çok iş insanının borçları karşılığında taksitlerinin gecikmesi halinde bu süreçte kapıya icra yolladıkları belirlendi. Kredi ödemelerinin yeniden yapılandırılması için istenen faiz oranı ise yüzde 15 ile yüzde 17 arasında değişiyor.

Kredi Tutarının 10 Katı Teminat İstiyorlar

Yüksek tutarlı kredi çeken ve yatırım için kullanan iş insanlarının, koronavirüs salgını nedeniyle yaşadıkları zor günlerden faydalanan özel bankalar bu süreçte çekilmek istenen kredi tutarının 10 katı kadar teminat istemeye başladılar. 10 milyon liralık bir kredi için 100 milyon liralık teminat görmek isteyen özel bankalar, ödeme seçenekleri ve faiz oranlarıyla da vatandaşlara zorluk çıkartmaya devam ediyorlar. Özel bankalar hakkındaki şikayetler artmaya devam ederken, hem BDDK hem de Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan uyarılar gündeme geldi. İlerleyen günlerde özel bankalara bazı cezai yaptırımlar uygulanabileceği düşünülüyor.